Ana Sayfa Haberler ‘Türkiye salgının göbeğinde’

‘Türkiye salgının göbeğinde’

195
0

Sağlık Bakanlığı verilerine rağmen, koronavirüsle enfekte olan hasta sayısının açıklanandan 10 kat kadar fazla olduğu belirtiliyor.

Türk Tabipleri Birliği (TBB), 65 kentten gelen verilere dayanarak, vaka sayılarında keskin artışlar olduğunu ifade ediyor.

PCR testi ile belirlenen sayının açıklanandan 10 kat fazla olduğu kaydedilirken, son haftalarda valilikler ve il sağlık müdürlükleri de artışa dikkat çekiyor.

Ankara, Konya ve bazı doğu illerinde vaka sayısının hastanelerin kapasitelerini aştığı düşünülürken, doktorlar salgında ikinci tepe noktasının yaşandığı görüşünde.

TBB Başkanı Sinan Adıyaman, Ankara’ya işaret ederek hasta sayısının tırmandığını ve Ankara’da yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu söylüyor.

Sadece Ankara’da günde bin 400 vakadan bahsediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Adıyaman, “Şu anda Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde COVID pozitif olduğu tespit edilen ama yer olmadığı için yatırılamayan hastalar olduğunu biliyoruz. Bu kişilerin yakınları bizi arıyor ve onlara Ankara’da yer arıyoruz” diyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Prof Necmettin Ünal ise, Türkiye’yi ‘salgının göbeğinde’ olarak nitelendiriyor.

Ünal’a göre, Türkiye birinci dalganın ikinci tepe noktasını yaşıyor.

Ankara Tıp Fakültesi özelinde henüz bir yoğun bakım sıkıntısı yaşanmadığını belirten Ünal, bazı şehirlerden gelen bilgilerin ise yoğun bakım kapasitelerinin dolduğu yönünde olduğunu söylüyor:

Hastanemizde yoğun bakım gerektirmeyen hastalar için ayrılan yataklar tamamen dolu, koronavirüs hastaları için ayırdığımız yoğun bakım yataklarımızın ise sadece yüzde 50’si dolu durumda. Biz Ankara Tıp olarak şu an zor bir durumda değiliz ama ülke olarak zor durumdayız” ifadelerini kullanan Ünal, “Meslektaşlarımdan aldığım bilgilere göre bazı şehirlerdeki hasta sayılarının çok yüksek olduğunu, yoğun bakımları tamamen dolu hastaneler olduğunu ve buralarda ilave yatak açma çabaları olduğunu biliyorum. Sağlık Bakanlığı bu konudaki bilgileri paylaşmıyor” bilgisini paylaşıyor.

Bakanlığın açıkladığı verilere göre, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 64.8. Servis yatağı doluluk oranı yüzde 51.3.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde ağır hasta sayısının son bir aydır her geçen arttığını ve hastanelerde artan yükün endişe verici olduğunu belirtiyor.

Ünal, eskiden Covid pozitif ya da tomografik bulgusu olan her hastanın hastanede yatırıldığını ancak şu an kişi pozitif olsa dahi belirtileri az ise eve yollandığını söylüyor.

Hastanelerin yükünü azaltmak için bu politikanın doğru olduğunu değerlendiren Ünal, eve yollanan kişilerin mutlaka “takip edilmesi” gerektiğini düşünüyor:

“Eve yollanan hastayı etkili bir şekilde takip ettiğiniz sürece bu çok doğru bir politika. Ancak eve yollanan kişilerin ne oranda evde kaldıklarına dair bir bilgimiz yok. Karantinaya alınan hasta Alanya’da tatilde çıkıyor. Ayrıca ev içerisinde karantina şartlarına ne kadar uyulduğu da belli değil. Yurt dışında yapılan bir araştırma, COVID bulaşmalarının yüzde 75’inin aile içerisinde olduğunu gösteriyor.”

Sadece başkent Ankara özelinde değil tüm Türkiye’de yaşanan vaka artışının sebepleri de merak konusu ancak uzmanlar, bakanlık tarafından açıklanan veriler “şeffaf” olmadığı için herhangi bir durum tespiti yapmanın da zor olduğunu kaydediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.