Ana Sayfa Dünya Çin’den o eleştirilere cevap: ‘Kedi uzanamadığı ciğere pis der’

Çin’den o eleştirilere cevap: ‘Kedi uzanamadığı ciğere pis der’

152
0

Pekin yönetimi, Wuhan’da binlerce kişinin katıldığı partinin dünyada tepki çekmesine devlet medyası üzerinden yanıt verdi. Global Times gazetesinde yayımlanan haberde, virüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Wuhan’daki parti için “Kedi uzanamadığı ciğere pis der” denildi.

Çin devlet medyası, korona virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Wuhan’da binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ve görüntüleri viral olan partiye destek çıktı. Çin Komünist Partisi’ne bağlı olarak İngilizce yayın yapan Global Times gazetesi, Wuhan’ın katı tedbirlerin meyvesini topladığını belirterek “Kedi uzanamadığı ciğer pis der” ifadelerini kullandı.

Fransız haber ajansı AFP’nin dünyaya servis ettiği görüntülerde, binlerce kişi Wuhan’daki bir su parkında elektronik müzik festivali için biraraya geldiği görülüyordu. Katılımcıların sosyal mesafeye dikkat etmemesi ve maske takmaması dikkat çekmişti. Görüntüler sosyal medyada viral olurken, virüs nedeniyle hâlâ zor günler yaşayan bazı ülkelerin vatandaşlarından Çin’e tepki gelmişti.

‘SIKI ÖNLEMLERİN BAŞARISINI GÖSTERİYOR‘

Pekin yönetimi, bu tepkilere bugün devlet medyası üzerinden yanıt verdi. Global Times’da yayımlanan haberde “Kedi uzanamadığı ciğere pis der” deyimi kullanılırken, 11 milyon nüfuslu Wuhan’ın 76 gün boyunca çok sıkı bir karantinaya tabi tutulduğu hatırlatıldı. Haberde Wuhan’ın çok zor günler geçirdikten sonra artık canlanmaya başladığına dikkat çekildi; bu durumun sadece bir normalleşme işareti olarak değil, aynı zamanda ‘sıkı önlemlerin sonuç verdiğine dair diğer ülkelere bir hatırlatma’ olarak görülmesi gerektiği belirtildi.

‘NE OLURSA OLSUN ELEŞTİRİRLER’

Haberde bazı Çinli vatandaşların sosyal medyada paylaştığı görüşlere de yer verildi. Bir kişi “Wuhan salgını kontrol altına almak için kapandığında, bazı Batılılar insan haklarının ihlal edildiğini öne sürdü. Kent virüsü yenilgiye uğratıp kutlama yaptığında, aynı grup ‘diğerlerinin acısının ortasında bu durumun insanlık dışı olduğunu’ söylüyor. Bu insanlar burada ne olursa olsun eleştirecek çünkü burası bir Çin kenti” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.