Ana Sayfa Ekonomi S&P Türkiye’nin faiz artırmak zorunda, Moody’s bu yeterli olmayabilir

S&P Türkiye’nin faiz artırmak zorunda, Moody’s bu yeterli olmayabilir

445
0

Türk lirasındaki değer kaybının ardından Reuters’a konuşan derecelendirme kuruluşu temsilcileri, Türkiye ekonomisine dair uyarılarda bulundu.

Kıdemli Moody’s analisti Sarah Carlson, “Türkiye bir süredir düşe kalka idare etmeye çalışıyor fakat bu sonsuza kadar kullanılabilecek bir strateji değil. Sonunda çıkmaz sokağa girmeleri kaçınılmaz” dedi.

S&P’den Maxim Rybnikov ise Türkiye’de Merkez Bankası’nın bu yıl rezervlerini eritmesinin, manevra için az bir alan bıraktığını söyledi.

Rybnikov, hükümet bonolarına yönelik yurt dışı yerleşiklerden gelen talebin yüzde 4 gibi rekor düşük bir seviyede kaldığını vurguladı ve yurt içi yerleşiklerin de dolara talebinin arttığına dikkat çekti.

Rybnikov, “Türkiye’de yerleşikler de inancını yitirip birikimlerini yabancı para birimlerine çevirirse, ödemeler dengesinde sorunlar baş gösterebilir” dedi ve buna örnek olarak da Azerbaycan ve Arjantin’de yaşananları gösterdi.

Moody’s analisti Carlson, Merkez Bankası’nın yüzde 8,25 olan politika faizini artırmasının da sorunları çözemeyebileceğini söyledi:

“Buradaki temel sorun, ülkedeki yatırım ihtiyacını karşılayacak tasarruf eksikliği.”

Carlson Moody’s’in, Türk hükümetinin faiz ödemelerinin gelirlerine kıyasla artmasından endişe duyduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.