Ana Sayfa Dünya Almanya ile Türkiye arasında turizm diplomasisi: ‘Türkiye Alman turistleri ağırlamaya hazır’

Almanya ile Türkiye arasında turizm diplomasisi: ‘Türkiye Alman turistleri ağırlamaya hazır’

462
0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Almanya’nın başkenti Berlin’de mevkidaşı Heiko Maas ile düzenlediği ortak basın toplantısında Almanya’da Türkiye’ye turizm amaçlı seyahatlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, “Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Almanya turizm sektörü için çok önemli” dedi.

Maas da “Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı bu bir adımdır. Daha başka adımlar da olacaktır. Brüksel’in ve Almanya’nın tabi verilerine hep bakarak, enfeksiyon verilerine bakıyoruz. Her ülkenin hangi tedbirleri aldığına bakıyoruz. Bugün bu konuda birçok bilgiyi edindik” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nin seyahat için ‘güvenli ülkeler’ listesinde Türkiye yer almıyordu.

Çavuşoğlu: Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor

Bu kararı eleştiren Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Biz güvenli bir ortamda sağlıklı bir ortamda Almanya’dan ve diğer ülkelerden gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Tüm tedbirlerimizi aldık. Ve tüm tesislerimiz, havaalanları, oteller, transferler dahil hepsinin sertifikasyonu yapıldı.

“Zaten uçuşlar başladı. 8 şehre THY uçuyor, özel şirketlerimiz uçmaya başladı. Turistler de yavaş yavaş gelmeye başladı.

“Önemli olan Almanya’nın seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor.”

“Turizm önemli bir sektör. Bugün bunu da enine boyuna ele aldık. Biz güvenli bir ortamda sağlıklı bir ortamda Almanya’dan ve diğer ülkelerden gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Tüm tedbirlerimizi aldık. Ve tüm tesislerimiz; havaalanları, oteller, transferler dahil hepsinin sertifikasyonu yapıldı. Almanya’dan uzmanlardan oluşan heyeti de davet etmiştik.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.