Ana Sayfa Dünya Uluslararası Ödemeler Bankası: Hükümetler, merkez bankalarını düşük faiz ve yüksek enflasyona zorlayabilir

Uluslararası Ödemeler Bankası: Hükümetler, merkez bankalarını düşük faiz ve yüksek enflasyona zorlayabilir

252
0

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) , Covid-19 krizinin, hükümetlerin merkez bankalarına, faiz oranlarını düşük tutup, daha yüksek enflasyon oranlarını tolere etme baskısı yapmasına yol açabileceğini söyledi.

Mali ve parasal istikrarı teşvik eden Merkez bankalarını temsil eden uluslararası kuruluş, enflasyona karşı tavırda “kökten bir değişiklik” ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki yaklaşıma bir geri dönüş riski bulunduğunu söyledi.

BIS, yıllık ekonomi raporunda, merkez bankalarının siyasi yönlendirmeden uzak faaliyet göstermesinin önemli olduğunu vurguladı.

Kuruluş, uzun süren bir pandeminin “ekonomik ve siyasi dünyada çok daha büyük bir iz bırakması halinde” enflasyona karşı farklı yaklaşımların ortaya çıkabileceğini belirtti.

Raporda “Bu dünyada kamu borcu çok daha büyük olur, kamunun ekonomi üzerindeki kontorolü büyür ve küreselleşme büyük bir gerileme içine irer” denildi.

Raporda ayrıca, bunun bir sonucu olarak çalışanların daha yüksek maaş alabilecekleri, şirketlerin fiyatlarını artırabilecekleri ve hükümetlerin borçlarının gerçek değerini azaltmak için, enflasyonun yükselmesine izin vermenin cazibesine kapılabilecekleri de vurgulandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.