Ana Sayfa Dünya Hollanda’da koronavirüs yasaklarını protesto edenler polisle çatıştı

Hollanda’da koronavirüs yasaklarını protesto edenler polisle çatıştı

208
0

Hollanda’nın Lahey kentinde koronavirüs yasaklarını protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen izinsiz gösteride olaylar çıktı. Polis, yaklaşık 400 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

“Virüs çılgınlığı protestosu” adı verilen gösteri, 10 binden fazla kişinin katılacağını bildirmesi üzerine, Cuma günü Lahey Belediyesi tarafından yasaklandı.

Ancak Belediye, sosyal mesafe kurallarına uymak koşuluyla Pazar günü 13:30’a kadar kısa bir gösteriye izin verileceğini duyurdu.

Çok sayıda kişi, koronavirüs önlemleri ve 1,5 metrelik sosyal mesafe uygulamasının Hollanda halkına ağır yük getirdiğini belirterek, bu uygulamayı protesto etmek içinşantaj saatlerinde Lahey’e geldi.

Protestocular, az katılımlı kısa gösteri önerisine uymadı. Lahey Merkez İstasyonu çevresinde, aralarında futbol taraftarlarının da bulunduğu farklı gruplar ile polis arasında çatışmalar yaşandı.

Yaklaşık 2 bin kişiliktir grup da, öğleden sonra Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği karşısındaki Malieveld alanında el ele tutuşarak oturdu.

Sosyal mesafe kuralına uyulmadığı gerekçesiyle polis, gösteriye müdahale etti. Daha sonra olaylar kent merkezine yayıldı. Göstericiler ile çıkan çatışma sırasında polis, tazyikli su kullandı.

Olaylar sonrası 400 dolayında kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Gösterinin yapıldığı bölgeye yakın mesafedeki alışveriş merkezleri ile parlamento ve başbakanlık binaları çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.