Ana Sayfa Dünya Çin’de ilk defa hükümete dava açıldı

Çin’de ilk defa hükümete dava açıldı

92
0

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının çıkış noktası Çin’in Vuhan kentinde Ocak ayında 76 yaşındaki babasını kaybeden Zhang Hai (50) “hükümetin salgını gizlediğini” gerekçe göstererek, yaklaşık 2 milyon yuan değerinde dava açtı.

Söz konusu dava salgın nedeniyle Çin hükümetine açılmış ilk dava olduğu belirtildi.Dünyayı etkisi altına alan ve küresel tehdit haline gelen korona virüs (Kovid-19) salgının başladığı Çin hükümetine ilk salgın davası 50 yaşındaki Zhang Ha’den geldi. Çin’in Vuhan kentinde, Ocak ayında 76 yaşındaki gazi babasını kalça kemiği kırığı nedeniyle hastaneye yatırdıktan 1 hafta sonra babasını salgına kurban Zhang Hai, salgının hükümet tarafından gizlendiği gerekçesiyle gizlemesi nedeniyle dava açtı.

“ÇİN SALGINI GİZLEDİ, BU YÜZDEN BABAM ÖLDÜ, BU TAM BİR CİNAYET”

Geç verilen babasının emekli maaşı, cenaze masrafları ve psikolojik zararın yanı sıra resmi bir özür sağlamak için yetkililerden ve hastaneden yaklaşık 2 milyon yuan (yaklaşık 1 milyon 871 bin TL) talep eden Zhang, “Hükümet erken aşamalarda hastalığı örtmeseydi, babam ölmezdi. Öfkeliyim bu salgın sırasında birçok insan hayatını kaybetti. Yaptıkları şey cinayet demek” dedi.

ABD’YE SIĞINMA TALEBİNDE BULUNDU

Çin’de gözaltına alındıktan sonra ABD’ye sığınma talebinde bulunan Zhang’ın avukatı Yang Zhanqing, “Dava çok hassas, Vuhan’daki açtığımız davaya mahkeme pek dikkate almayacak. Ancak emsal oluşturacak. Mahkeme yerel hükümeti bilgilendirecek ve yetkililer müvekkilimi davadan çekilmesi için zorlayacak” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.