Ana Sayfa Haberler İngiltere ile Türkiye arasında seyahat koridoru oluşturulacak

İngiltere ile Türkiye arasında seyahat koridoru oluşturulacak

63
0
A member of Charles de Gaulle airport personnel nebulizes the interior of an Air France aircraft as part of a disinfection process for airplanes, at Terminal 2 of Charles de Gaulle International Airport, amid France's gradual easing of its lockdown measures and restrictions during the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19), in Roissy near Paris, France May 14, 2020. Ian Langsdon/Pool via REUTERS

İngiliz gazetesi Financial Times, İngiltere ile Türkiye arasında seyahat koridoru oluşturulması için görüşmelerin sürdüğünü ve yakın zamanda bir anlaşmaya varılacağını aktardı. Gazetede, uçuşların başlaması henüz kesin bir tarih belirlenmediğini ancak 15 Temmuz tarihi için görüş birliğine varıldığını bildirildi.

İngiliz basını, Başbakan Boris Johnson hükümetinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülke ile seyahat koridorlarının oluşturulması için görüşmeler yürüttüğünü bildirdi. Financial Times, İngiltere ve Türkiye arasında seyahat koridoru oluşturulması için görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

İngiltere hükümetinin korona virüsü salgını nedeniyle aldığı önlemler kapsamında, ülkeye gelen herkesin 14 gün boyunca evde kendini karantinaya alması öngörülüyor. Kişilerin kendilerini karantinada tutup tutmadıkları yapılacak ziyaretlerle denetlenecek ve uyulmadığının tespiti halinde de 1000 sterline kadar ceza kesilebilecek. Ancak İngiltere’nin seyahat koridoru için anlaşma sağladığı ülkelerden gelenler karantina şartından muaf tutulacak.

‘İKİ ÜLKE YAKIN TEMAS HALİNDE’

Financial Times gazetesi, İngiltere ile Türkiye’nin seyahat koridoru oluşturma konusunda görüştüklerini ve anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi. Habere göre, iki ülke karşılıklı uçuşların başlaması için 15 Temmuz tarihi üzerinde görüş birliğine vardı ancak henüz kesinleşmiş bir karar bulunmuyor. Gazeteye konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “İki ülke, yakın temas halinde. İngiltere bizim için çok önemli bir ülke” dedi. Aynı yetkili, nihai kararın İngiltere’de salgının yayılma hızına ve yeni vakalardaki artışa bağlı olacağını da vurguladı.

İngiltere’de şu ana kadar tespit edilen toplam korona virüsü vakası 283 binin üzerinde. İngiltere, 40 bine yaklaşan toplam can kaybıyla dünyada ABD’den sonra en fazla ölümün görüldüğü ülke konumunda bulunuyor.

DAIL MAIL: TÜRKİYE ÖNCELİKLİ

Daily Mail gazetesi de, İngiliz hükümetinin seyahat koridorları oluşturmak için yaz aylarında tatil için tercih edilen ülkelere öncelik verdiğini bildirdi. Gazete, hükümetin elindeki listede 45 öncelikli ülke bulunduğunu ve bunların arasında Türkiye’nin de bulunduğunu belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, perşembe günü yaptığı açıklamada, dış hat uçuşların başlaması için 92 ülkeyle işbirliğinin sürdüğünü açıklamıştı. Karaismailoğlu, bazı ülkelerle anlaşmaya varıldığını söylemiş ancak bu ülkeler arasında İngiltere’yi saymamıştı. Bakan’ın 25 Haziran’a kadar karşılıklı uçuşların başlatılacağını açıkladığı ülkeler arasında da İngiltere yer almamıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.