Ana Sayfa Haberler HDP’lilere ve kadın derneği yöneticilerine gözaltı

HDP’lilere ve kadın derneği yöneticilerine gözaltı

175
0

Diyarbakır’da HDP üyeleri ve kadın derneklerine düzenlenen operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında eski BDP’li vekil Ayla Akat Ata da var.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP’ye ve HDP’ye yakın Roza Kadın Derneği’ne düzenlenen operasyonlarla ilgili partisinin Diyarbakır’daki merkezinde bir basın açıklaması yaptı.

Günay bu sabah Diyarbakır’da Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve örgütleme eş sözcüsü Özlem Gündüz, Demokratik Bölgeler Partisi önceki dönem eş genel başkanı Mehmet Arslan, Roza Kadın Derneği’nin üyeleri ve başkanının gözaltına alındığını açıkladı.

Eski BDP milletvekili Roza Kadın Derneği yöneticisi Ayla Akat Ata’nın da gözaltına alındığını belirten Günay, aynı zamanda Roza Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve dernek üyesi Narin Gezgör’ün de gözaltında olduğunu söyledi.

Operasyonların neden düzenlendiğine ve suçlamalara ilişkin ise bir açıklama yapılmadı. TRT Haber’e göre operasyonlarda 18 kişi gözaltına aldı.

“Arkadaşlarımız derhal serbest kalmalı”

Roza Kadın Derneği’nin kadına karşı şiddete karşı bölgede mücadele eden tek dernek olduğunu belirten Günay, derneğin bu sabah saatlerce polis baskınına uğradığını ve saatlerce arama yapıldığını ve evraklarına el konulduğunu kaydetti.

HDP Sözcüsü “Bu arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, derhal bu hukuksuzluğa son verilmeli” dedi.

“İktidarın bu operasyonlarla kadına şiddet uygulamaya devam edeceği” mesajını verdiğini savunan Günay, “Tam da çocuk istismarına yönelik yasayı tartıştığımız kadınların aklınıza bile getirmeyin dediği bir yasal düzenlemenin arifesinde kadınlar hedef alınıyor” diye konuştu.

“Siyasi soykırım” suçlaması

Düzenlenen operasyonları “siyasi soykırım operasyonu” olarak nitelendiren Günay, “Bu sabah tekrardan bir siyasi soykırım operasyonu ile güne başladık. AKP’nin baskıları, AKP’nin gözaltısı, AKP’nin hukuksuzlukları, siyasi soykırımları, operasyonları bildiğimiz ve şaşırmadığımız operasyonlar” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.