Ana Sayfa Dünya Benzeri görülmemiş resesyon bekleniyor

Benzeri görülmemiş resesyon bekleniyor

184
0

Fitch Ratings, üçüncü kez güncellenen raporunda, küresel ekonominin bu yıl 3,9 daralmasını öngördü. Türkiye ekonomisinin ise yüzde 2 daralması bekleniyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiyi bu yıl çok zorlu günlerin beklediğini belirtti.

Raporda, küresel ekonominin 2020’de yüzde 3,9 daralmasının öngörüldüğü ve “benzeri görülmemiş” bir resesyon beklendiği ifade edildia. Fitch, 2 Nisan’da yayımlanan bir önceki raporunda, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 1,9 küçüleceğini tahmin etmişti.

EN ÇOK EURO BÖLGESİ ETKİLENECEK

Söz konusu daralmanın küresel gelir seviyesinde 2020’de bir önceki yıla göre 2,8 trilyon dolarlık bir düşüş yaşanması anlamına geldiğine işaret edilen raporda, küresel ekonominin 2021’de ise yüzde 5 büyümesinin beklendiği aktarıldı.

Raporda, en büyük aşağı yönlü revizyonların Euro Bölgesi ekonomisinde yapıldığına işaret edilerek, bölge ekonomisinin bu yıl yüzde 7 daralmasının beklendiği, 2021’de ise yüzde 4,3’lük bir büyüme öngörüldüğü ifade edildi.

Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinden Almanya’da yüzde 6,2’lik bir küçülme beklenen raporda, Kovid-19 salgının bölgede en çok etkilediği ülkelerden İtalya ekonomisinin 2020’de yüzde 8, Fransa ekonomisinin yüzde 7 ve İspanya ekonomisinin yüzde 7,5 daralacağının tahmin edildiği belirtildi Raporda, İngiltere ekonomisinin ise bu yıl yüzde 6,3 küçülmesinin beklendiği vurgulandı.

Hiç bir ülke veya bölgenin Kovid-19 salgınının yıkıcı ekonomik etkilerinden kaçamadığına dikkat çekilen raporda, ABD ekonomisinin de bu yıl yüzde 5,6 daralacağı, 2021’de yüzde 4,3’lük büyüme göstereceği öngörüldü.

SADECE ÇİN EKONOMİSİ ARTIDA OLACAK

Raporda, Çin ekonomisinin ise bu yıl yüzde 0,7, 2021’de yüzde 7,9’luk bir büyüme performansı göstermesinin beklendiği kaydedildi.

Fitch’in raporunda, Japonya ekonomisinin de bu yıl yüzde 5 daralması, 2021’de ise yüzde 3,2 büyümesi öngörüldü.

YIKIMI ARTIRAN FAKTÖRLER

Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde de aşağı yönlü revizyonlar yapıldığı belirtilen raporda, emtia fiyatlarındaki düşüş, sermaye çıkışları ve daha sınırlı politika esnekliğinin salgının ekonomik etkisini artırdığı ifade edildi.

Raporda, gelişmekte olan ülke ekonomilerinin bu yıl ortalama yüzde 0,5 daralmasının, 2021’de ise yüzde 6,4 büyümesinin beklendiği aktarıldı.

Türkiye ekonomisiyle ilgili tahminlere de yer verilen raporda, ekonominin bu yıl yüzde 2 daralacağı, 2021’de yüzde 4,9 büyüyeceği tahmin edildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.