Ana Sayfa Haberler Ankara’da ‘maskeli’ 23 Nisan kutlaması

Ankara’da ‘maskeli’ 23 Nisan kutlaması

103
0
ANITKABİR'DE 23 NİSAN KUTLAMASI DEVLET ERKANININ KATILIMIYLA SINIRLI KALDI

Ankara’da devlet erkanı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin 100. açılış yıl dönümü etkinliklerine, korona virüsü salgını nedeniyle maskeyle katıldı. Kılıçdaroğlu ile Bahçeli’nin aralarındaki ‘sosyal mesafeyi’ koruması dikkat çekti!

23 Nisan bu yıl korona virüsü salgınının gölgesinde kutlandı. Ankara’daki etkinlikler kapsamında ilk olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet, TBMM’deki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Buradaki törenin ardından heyet Anıtkabir’e geçti.

Anıtkabir’deki etkinlik, sadece devlet erkanını katılabildiği resmi törenle sınırlı kaldı.

Anıtkabir ziyaretine TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanı sıra bakanlar ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve parti yöneticileri katıldı.

Şentop, saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek burada bulunan özel defteri imzaladı.

TBMM Başkanı Şentop, deftere şu ifadeleri yazdı:

“Gazi meclisimizin ilk Reisi, Milli Mücadelenin Başkomutanı, Cumhuriyetin banisi, Büyük Gazi, Milletin zillete ve yok oluşa, vatanın ilhak ve istilaya mahkum edilmek istendiği tarihi bir dönemde, ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ kararıyla, ‘Ya istiklal ya ölüm’ şiarıyla yola çıkan ve mukakdes Milli Mücadelemizi yöneten Gazi Meclisimizin 100’üncü açılış yıldönümünü anmak milletimizin bir bütün olarak bir heyecan vesilesi saydığı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamak amacıyla huzurunuzda toplanmış bulunuyoruz.

Bugün bütün Türkiye ve gönlü ay-yıldız ile çarpan dünyanın her yerindeki kardeşlerimiz, dostlarımız bu bayramı ve yıldönümünü coşkuyla kutlamaktadır. Fedakarlıkla yürütülen mücadeleler neticesinde bugün Türkiye, dünyanın saygın ülkelerinden birisidir ve milletimiz her alanda insanlığın aziz ve mümtaz bir mensubudur. Bütün şehitlerimizle beraber emin olunuz ki, Türkiye ve Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Mücadele’nin manasına bağlı Kuvva-yı Milliye ruhunu müdrik ve ‘Ya istiklal ya ölüm’ şiarıyla mücehhez vatan evlatlarının ve memleket sevdalılarının emin ellerindedir. Ruhunuz şad olsun.

BİRİNCİ MECLİS’TE TÖREN

Anıtkabir’deki törenin ardından heyet, Ulus’taki Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen anma törenine katıldı.

Şentop burada da bir konuşma yaptı.

Öte yandan TBMM Genel Kurulu saat 14.00’de 23 Nisan nedeniyle özel gündemle toplandı.

Kılıçdaroğlu’na yönelik sert eleştirilerde bulunan ve daha önce yargılanması çağrısında da bulunan Bahçeli, tavrını devam ettirdi.

Özel oturumda, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli de yer aldı.

ERDOĞAN KATILMADI

Genel Kurul’daki özel oturuma AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan katılmadı. Salgın nedeniyle akşam da geleneksel resepsiyon verilmeyecek.

Saat 21.00’de evlerin balkonundan İstiklal Marşı okunması çağrısı yapılırken, aynı saatte TBMM Tören Alanı’nda havai fişek, ışık ve lazer gösterisi de yapılacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.