Ana Sayfa Haberler ‘Türkiye virüsün yayılma hızının en yüksek olduğu ülkelerden biri’

‘Türkiye virüsün yayılma hızının en yüksek olduğu ülkelerden biri’

155
0

Çin’in Vuhan şehrinden dünyaya yayılarak küresel bir salgına yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden bu yana hızla tırmanıyor.

Test sayıları sınırlı olan Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler konusunda soru işaretleri yoğunlaşırken can kaybı 24 Mart gündüz saatleri itibarıyla 37 olarak kaydedildi.

Oxford Üniversitesi’nin “Verilerle Dünyamız” adlı raporuna göre, Türkiye’deki koronavirüs vakalarının sayısı, dünyanın diğer ülkelere göre aşama kıyaslaması ile daha hızlı bir şekilde artıyor.

Rapor, belirli bir ülkenin 100 teyit edilmiş vakaya ulaştığı günden başlayarak hesaplanan verileri ve salgının gidişat yörüngesini içeriyor.

Türkiye’de ilk vaka 10 Mart’ta duyuruldu. Ardından okullar, bar ve spor salonları gibi halka açık alanlar kapatılırken gecikmeli de olsa camilerde toplu ibadete yasak getirildi. Son olarak 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkması ise sınırlandırıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının Türkiye’nin hemen her yerine dağıldığını belirterek, 2-3 haftanın koronavirüsün yayılmasında zirve nokta olabileceği uyarısını yaptı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.