Ana Sayfa Ekonomi DİSK 16. Genel Kurulu başladı

DİSK 16. Genel Kurulu başladı

147
0

DİSK 16. Genel Kurulu, İstanbul Haliç Kongre Merkez’inde başladı.

Açılış konuşmasını Arzu Çerkezoğlu’nun yaptığı Genel Kurul’da Ekrem İmamoğlu da bir konuşma yaptı. Konuşmasında DİSK’in tarihi gelişimine ve toplumsal rolüne dikkat çeken İmamoğlu, Türkiye’ye yaşanan işsizliğe dikkat çekti. Türkiye’nin ‘korkunç bir işsizlikle’ karşı karşıya olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Büyük komplolara veya dış güç gibi teorilere ihtiyaç yok. Herkesin iş bulma mücadelesiyle karşı karşıyayız” dedi.

DİSK’in toplumsal barışta da rol oynadığını dile getiren İmamoğlu şöyle konuştu:

“Örgütlü işçilerin aynı zamanda toplumsal bütünlüğünün de çimentosu olduğuna inanıyorum. Sosyal barışın da güvencesi olduğunu biliyorum. Ekonomik gelişmenin doğru ve adaletli büyümenin de garantisi olduğunun altını çizmek gerekir. Bu manada demokrasinin, özgürlüğün hepimizin arzu ettiği su gibi hava gibi bu kavramların da karşılık bulduğu bir genel kurul olmasını diliyorum. DİSK en önemli en değerli platformlardan birisi. DİSK’e gerekli değeri vermeyen, hangi kurum veya kuruluş hangi irade olursa olsun Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasi tarihini anlamamış demektir. DİSK’in tarihini anlama konusu İstanbul için de geçerlidir.

Ben açıkçası DİSK’in değerini bir yurttaş olarak da bir siyasetçi olarak da çok iyi anlamaya çalışan birisiyim. Bu  noktada biraz da olsa şansım oldu. Kişisel tecrübelerimle de bu süreçleri deneyimleme fırsatına vardım ve bu benim için de bir şans.  Aynı zamanda görevim esnasında Kani Beko ve Arzu Çerkezoğlu ile çok güzel işbirlikleri yaptık. Çeşitli platformlarda yan yana olduk ve birlikte çalıştık. Toplu iş sözleşmelerinde hem iş veren hem işçi haklarında birlikte hareket ettik. Bundan sonra da birlikte hareket etmeye el birliği ile çalışmaya kararlı bir belediye başkanıyım. Çünkü bir belediye başkanı olarak itibarımın benimle çalışan işçinin mutluluğuna bağlı olduğunun farkındayım”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.