Ana Sayfa Dünya Fransa’da eylemler 19. gününde

Fransa’da eylemler 19. gününde

239
0

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformuna karşı başlatılan grevler nedeniyle ülke genelinde günlük hayat giderek zorlaşıyor.Ülkede emeklilik reformuna karşı başlatılan grevler 19’uncu gününe girdi.

Başta Paris’te olmak üzere ülkenin büyük bölümünde sağlık, kamu ve ulaşım hizmetlerinde vatandaşları mağdur eden aksamalar yaşanıyor. Başkent Paris’te metro hatlarının büyük bir kısmı sefer yapmıyor, diğer hatlarda ise ciddi aksamalar yaşanıyor. Çalışan metro istasyonlarında ise ciddi yoğunluk ve yollarda yüzlerce kilometrelik araç kuyruğu oluşuyor. 

TREN SEFERLERİNİN YÜZDE 60’A YAKINI İPTAL EDİLDİ

Noel tatilinde de vatandaşların büyük bir bölümü başka şehirlerde oturan ailelerine kavuşamayacak. Yarın ve çarşamba günü tren seferlerinin yüzde 60’a yakını iptal edildi. Ayrıca Paris’te banliyö trenleri yarın 18.00’den itibaren çalışmayacak. 

Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketinde (SNCF) çalışan makinistlerin yüzde 47,7’si bugün greve gitti.Macron ve hükümet, emeklilik reformundan vazgeçmeyeceğini belirtirken, sendikalar reformun geri çekilmesinde ısrar ediyor. Genel İş Konfederasyonu (CGT) Genel Sekreteri Philippe Martinez, 9 Ocak’ta yeniden gösteri yapılması çağrısında bulunmuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.