Ana Sayfa Dünya İran prostestoları devam ediyor: 2 ölü

[FLAŞ] İran prostestoları devam ediyor: 2 ölü

148
0

İran’da benzine yapılan zamları protesto gösterilerinde biri polis iki kişi öldü. Fars haber ajansı toplam bin kişininin gözaltına alındığını duyurdu.

İran’da geçen Cuma günü benzine yapılan zamla başlayan protesto gösterileri, ülkede tansiyonun yükselmesine neden oldu. Protesto gösterilerinde Kirmanşah ve Sircan’da iki kişi yaşamını yitirdi. Kirmanşah’ta ölenin polis memuru olduğu açıklandı. Fars haber ajansı cumadan bu yana toplam bin kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Gösterilerin düzenlendiği kentlerden biri olan Yezd’de 40 kişi gözaltında. Yezd Savcılığı göstericileri protestoları “sabotaj girişimi” olarak kullanmak istemekle suçladı. Savcılık gözaltına alınan göstericilerin hiçbirinin Yezd kentinden olmadığını belirtti.

Hamaney protestoları kınadı

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, hükümetin benzine zam kararını desteklediğini belirtti. Kendisinin bu alanda uzman olmadığını, bu konuda farklı görüşlerin bulunduğunu söyleyen Hamaney ancak hükümetin aldığı kararın uygulanması gerektiğini belirtti. Hamaney açıklamasında protesto gösterileri ve şiddet olaylarını kınayarak, “Mülkiyeti ateşe vermek, normal insanlar değil holiganların işi” dedi.

İnternete erişim engellendi

İran’da cumartesiyi pazara bağlayan gece internete erişim engellendi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin talimatıyla Telekomünikasyon Bakanlığı internete erişimi 24 saat engelleme kararı aldı.

İran Parlamentosu bugün olağanüstü oturumda protesto gösterilerini görüşecek. Parlamento pazartesi günü yapacağı oturumda hükümeti yapılan zamları geri almaya çağırmayı planlıyordu. Milletvekillerinin bir bölümü hükümetin benzine zam kararının ülkede enflasyonun daha da yükselmesine neden olmasından endişe ediyor.

İran’da devam eden ekonomik kriz nedeniyle hükümet Cuma gecesi benzine kısıtlama getirerek zam yapmıştı.Buna göre satın alınan ilk 60 litre benzinde fiyat yüzde 50 oranında artırılmış ve daha fazla alınması halinde fiyatın yüzde 300 oranında zamlı olmasına karar verilmişti. Zam sonrası başkent Tahran başta olmak üzere, Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Sircan, Geçsaran, Bender Abbas, İsfahan, Şiraz, Tebriz ve Kirmanşah şehirlerinde vatandaşlar protesto gösterileri düzenlemişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.