Ana Sayfa Haberler CHP, barış akademisyenlerinin görevlerine iadesi için yasa teklifi verdi

CHP, barış akademisyenlerinin görevlerine iadesi için yasa teklifi verdi

255
0

CHP, 11 Ocak 2016’da “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için bir OHAL KHK’sıyla görevlerine son verilen 406 akademisyenin işlerine iade edilmesi için yasa teklifi hazırladı.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı’na sundukları yasa önerisinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin, kamuoyunda “barış akademisyenleri” olarak bilinen 406 akademisyenin görevlerine son verilmesinin “hak ihlali” olduğuna hükmettiğini anımsattı:

“Bugün geldiğimiz noktada üniversitelerin üzerindeki baskı en ağır şekilde devam ediyor. AYM’nin gerekçeli kararı yüksek mahkemenin internet sitesinde yer almasına karşın, hâlâ Resmi Gazete’de yayınlanmadı. Bu muz cumhuriyetlerinde olmaz, derebeyliklerde olmaz. Ancak Anayasa Mahkemesi kararını, bir gizli el yayımlatmayarak, kendisi açısından da sonuç doğurmamasını sağlıyor.”

CHP’nin yasa teklifi, barış bildirisini imzalayan 406 akademisyenin isminin, görevlerine son verilmesini öngören OHAL KHK’larının ekli listelerinden çıkarılmasının ve son görevlerine iade edilmesinin yolunu açıyor.

Teklif, akademisyenlerin ayrıca pasaportlarının iade edilerek, seyahat özgürlüklerinin güvence altına alınması ve maddi mağduriyetlerinin de giderilmesini hükme bağlanmasını öngörüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.