Ana Sayfa Haberler Sabah yazarı Duran: Yerelde roller değişti; AK Parti muhalefet yapmayı öğreniyor

Sabah yazarı Duran: Yerelde roller değişti; AK Parti muhalefet yapmayı öğreniyor

231
0

SETA Genel Koordinatörü ve Sabah yazarı Burhanettin Duran, AKP’nin yerelde “muhalefet yapma” temrinleri geliştirdiği bir döneme geçtiğini iddia etti. Duran, “Temrin’ diyorum, çünkü AK Parti kurulduktan bir yıl sonra iktidara geldi. Yerel düzlemde de olsa muhalefette olma konusunda pek tecrübeli değil” dedi.

Duran’ın “Yerelde değişen roller” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Bence İmamoğlu’nun en sıkıntı yaşayacağı alan, ulusal siyaset konularına olan düşkünlüğü. Türkiye kamuoyuna oynama hırsından vazgeçemeyecek. Sık tatil yapan ve genel siyaset konuşan bir belediye başkanı riskli bir tarz yürütüyor demektir. Zihinlerde “asıl işini yap” duygusu çoktan belirdi bile. Diyarbakır’da görevden alınan HDP’lileri ziyaret etmesinin CHP tabanındaki milliyetçi seçmeni bile rahatsız ettiği görüşündeyim.

AK Parti ise yerelde “muhalefet yapma” temrinleri geliştirdiği bir döneme geçti. “Temrin” diyorum, çünkü AK Parti kurulduktan bir yıl sonra iktidara geldi. Yerel düzlemde de olsa muhalefette olma konusunda pek tecrübeli değil.

AK Partili belediyeciler İBB’den atılan işçilerin davasına sahip çıkılması ve belediyelerde “israf” iddialarında karşı iddiaların geliştirilmesi gibi konularda yeni bir dil geliştirmeye çalışıyor. AK Parti yerel düzlemde “güncel muhalefet siyaseti” yapma hususunda henüz yolun başında. Kongre sürecinin telaşı içerisinde bu ihtiyaç gözden kaçmamalı. Siyaset, aktörlerin değişen psikolojisi ve ihtiyaçları ile yeni bir formata geçiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.