Ana Sayfa Haberler İhracı istenen Üstün’e suçlamalar: Davutoğlu tweet’i paylaşmak, sistem eleştirisi yapmak

İhracı istenen Üstün’e suçlamalar: Davutoğlu tweet’i paylaşmak, sistem eleştirisi yapmak

213
0

AKP’den ihracı istenen eski Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün’e suçlamalar arasında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Ümidini kaybedenin yarını olmaz, konuşmaktan korkmayın” tweet’ini paylaşmak, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ni eleştirmek de yer aldı.

Üstün, “AK Parti MYK’sı kendi tüzük hükümlerine, anayasaya, evrensel değerlere aykırı olarak ifade ve düşünce hürriyetini MYK’da oylatmıştır. Bu kabul edilemez. AK Parti’ye büyük haksızlık edilmiştir” dedi.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre AKP MYK tarafından kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’e tebligat ulaştı.

AKP tüzüğünün 117’nci maddesine göre partiden kesin ihracı istenen Üstün’e tebligatta yöneltilen suçlamalar ve Üstün’ün buna yanıtları şöyle oldu:

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEM ELEŞTİRİSİ İHRAÇ NEDENİ: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin mevcut halini eleştirdiğim için ihraç ediliyorum. “Ucube parlamenter sistemden kaçalım derken başka bir ucube sisteme yakalandık. Kuvvetler ayrılığının olmadığı, parlamentonun iyice güdükleştiği bir sistemle karşı karşıyayız, bu sistem başkanlık sistemi değil…” şeklindeki değerlendirmelerim ihraç gerekçesi olarak kabul edilmiş. Ben siyasetçi, hukukçu olarak sistem hakkında konuşamayacak, söz söylemeyeceksem hangi konuda konuşacağım. AK Parti de, hükümet de sistemdeki tıkanıklıkları gördüğü için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığında komisyon kurdu. Bu komisyonun görevi, aksaklıkları tespit edip öneriler getirmek. Benzer bir tespiti bizim yapmamız tüzüğün hangi maddesini ihlaldir!

DAVUTOĞLU TWEETİNİ RT’LEMEK SUÇ: En ilginç gerekçelerden biri şu. Sayın Ahmet Davutoğlu 21 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Dostları Platformundaki konuşmasında, “Ümidini kaybedenin yarını olmaz, konuşmaktan korkmayın” ifadesini kullanmış. Ben de “konuşmaktan korkmayın” cümlesini alıp twitterda paylaşmışım. “Konuşmaktan korkmayın” ifadesinden neden korkulur. AK Parti MYK’sı insanların konuşmasından da korkuyor mu? Bir siyasetçinin en önemli argümanı konuşmaktır. Konuşmadan ülke meselelerini nasıl çözeceğiz. Türkiye demokratik bir rejimle yönetiliyor, açık bir toplum. Acaba rejim mi değişti bizim mi haberimiz yok. AK Parti MYK’sı totaliter rejimlerde olduğu gibi kapalı kapılar arkasında düşünebilir ama zinhar bu düşünceleri ifade edemezsiniz gibi bir toplum mu hayal ediyor. “Konuşmaktan korkmayın” cümlesi tüzüğün hangi maddesini ihlaldir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.