Ana Sayfa Ekonomi Dolarda kâbus gerçek oluyor, bu kez iş ciddi

Dolarda kâbus gerçek oluyor, bu kez iş ciddi

744
0

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, dolar TL kurunda 7.40 hedefine çok hızlı bir şekilde yaklaşma olasılığının arttığını söylemesiyle tartışma yaratırken bu kez “Dolar/TL kurunu yükseltecek kâbus senaryoları tekrar gündemde! Bu sefer iş ciddi” öngörüsünde bulunuyor.

Siyasi ve jeopolitik koşulları sabit kabul edersen iktisadi gidişata bakarak Türkiye’deki enflasyon oranı kadar dolarda da 7,40 gibi rakamın görülmesinin muhtemel olduğunu kaydeden Zelyut, bu rakamı yukarı çekecek ya da aşağı indirebilecek veya kâbus denecek seviyelere getirecek hareket olasılıklarından bahsediyor.

Zelyut, YouTube kanalındaki analizinde, ABD’den gelebilecek CAATSA yaptırımlarının burada kilit rol oynayacağını kaydediyor.

İkinci olarak da Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonun etkili olacağını söyleyen ekonomist, Trump’ın önceki dönemde Türkiye’den yana tavır koymasının bir süre piyasaların rahatladığını ancak kâbusun geri gelebileceğini ortaya koyan açıklamanın ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’den geldiğine dikkat çekiyor.

Reuters’ın geçtiği habere göre Mnuchin, “Rusya’dan S-400 aldığı için Türkiye’ye yaptırım seçeneklerine bakıyoruz. Fakat henüz karar vermedik” dedi.

Zelyut, “CAATSA konusu ne yazık ki Türkiye için kapanmadı ve dolayısıyla dolarda kâbus ihtimali devam edecek” görüşünü dile getiriyor.

Fırat’ın doğusunda ise güvenli bölgede ABD ile bir anlaşmazlık olduğuna vurgu yapan Zelyut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını alıntılıyor:

Suriye sınırını büyük ölçüde güvenlik altına aldık. Bizim için asıl sorunlu bölge Fırat’ın doğusudur. Bizim istediklerimizle onların kafasındakilerin aynı şey olmadığını attığımız her adımda görüyoruz. Müttefikimiz terör örgütü için güvenli bölge istiyor” dedi. Erdoğan, Fırat’ın doğusuna ilişkin, “Bu iş 3-5 helikopter 5-6 araç ile devriye atacak bir iş değildir. Eylül ayı sonuna kadar bakacağız, eğer istediklerimiz olmaz ise kendimiz güvenli bölgeyi kuracağız.”

Bu risklerin gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu kaydeden Zelyut, “Bunun gerçekleşmesi durumunda dolarda 7,40’ın üzeri görülecektir” ifadesini kullanıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.