Ana Sayfa Haberler Yeni Havalimanı, Sabiha Gökçen’e yaradı: Rekor kırmaya devam ediyor

Yeni Havalimanı, Sabiha Gökçen’e yaradı: Rekor kırmaya devam ediyor

220
0

İstanbul’un kuzeyine inşa edilen yeni havalimanı tam kapasite faaliyete başlamış ve Atatürk Havalimanı yolcu trafiğine kapatılmıştı. Türk Hava Yolları da operasyonlarını buraya taşımıştı.

Tam kapasite faaliyete başlayan İstanbul Havalimanı yolcuların yoğun şikayetlerine yol açtı. Havalimanının uzaklığı, ulaşım koşullarının zorluğu (Metro seferi yok) ve piste ulaşmak için uçakların uzun süre havalimanında turlaması yolcuları bezdiriyor.

Yeni havalimanının açılması ve yolcuların sorunlarla boğuşması, bir zamanlar uzak durulan Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan talebi de artırdı. Geçtiğimiz aylarda buradan yapılan yolcu uçuşlarında rekor kırılmıştı.

Sabiha Gökçen’den uçan yolcu sayısı her geçen ay artıyor. Airport Haber’in haberine göre yılın ilk 8 ayında havalimanını 23 milyon 502 bin yolcu kullandı. Dış hatları kullanan yolcu, geçen yılın ilk 8 ayına göre yüzde 20’lik artış 9 milyon 156 bin, iç hatlarda ise 14 milyon 346 bin olarak gerçekleşti.

Bu sürede 151 bin bin 865 uçak iniş ve kalkış gerçekleştirirken, bunların 88 bin 478’i iç, 63 bin 387’si ise dış hatlarda oldu.

2019 Ocak ayından itibaren dış hatlarda süren yükseliş ağustos ayında da devam etti. Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre dış hat yolcusu yüzde 18 artarak 1 milyon 442 bin olarak gerçekleşti. İç hatlarda ise 1 milyon 980 bin kişi havalimanından geçiş yaptı.

Ağustos ayında toplam 3 milyon 422 bin yolcu uçuş yaptı. Aynı dönemde 21 bin 423 uçak iniş ve kalkış gerçekleştirdi. Bunların 12 bin 83’ü iç hatlar uçuşlarında, 9 bin 340 ise dış hatlar uçuşlarında iniş ve kalkış gerçekleştirdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.