Ana Sayfa Haberler HDP il ve ilçe yöneticilerine soruşturma başlatıldı

HDP il ve ilçe yöneticilerine soruşturma başlatıldı

240
0

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma açtı. Başsavcılık soruşturmayı, kayıp çocuklarının bulunması için il binası önünde oturma eylemi yapan aileler sebebiyle başlattığını duyurdu.

Diyarbakır’da çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP il başkanlığı önünde yapılan eylemler üzerinden savcılık soruşturması başlatıldı. Başsavcılık HDP’nin il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı duyurdu. Ailelerin eylemlerini bitirmeleri için tehdit edildikleri öne sürülen açıklamada şöyle denildi:

Ulusal ve yerel basın yayın organlarında, çocuklarının PKK terör örgütünün elinden kurtarılmasıyla ilgili oturma eylemi yapan ailelerin terör örgütü yandaşları tarafından, eylemlerini bitirmeleri için tehdit edildikleri ve çocuklarını kandırarak terör örgütüne HDP’lilerin götürdüğü şeklinde çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere PKK terör örgütü tarafından çocukları kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır İl Binası önündeki oturma eylemleri Hacire Akar’la başlamış ve akabinde 16 ailenin daha katılımıyla büyüyerek devam etmiştir. Bu süreçte ailelere ülke kamuoyundan yoğun destek verenler olduğu gibi, örgüte müzahir kişiler ve örgüt yanlıları tarafından da çeşitli taciz ve tehditler edilmeye başlanmıştır. Bununla ilgili olarak Emniyet birimlerine, bütün oturma eylemi yapan ailelerin korunması için tedbir alınması yönünde talimat yazılmış, aileleri tehdit eden kimliği belirlenmeye çalışılan kişilerle ve çocuklarının kandırılarak PKK terör örgütüne katılmasını sağladıkları iddia edilen HDP il ve ilçe yöneticileriyle ilgili adli soruşturmalar başlatılmıştır. Komuoyunun bilgisine sunulur.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.