Ana Sayfa Haberler Bir kilometre yol yapan araca 42 bin 794 litre motorin gösterilmiş

Bir kilometre yol yapan araca 42 bin 794 litre motorin gösterilmiş

264
0

Kayyımlar ve AKP’den devralınan belediyelerde ortaya çıkan lüks harcamalar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla israfın boyutunu teşhir etmek için Yenikapı Meydanı’nda ‘ihtiyaç fazlası’ araçların sergilenmişti.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Sayıştay, İSKİ’ye ait bir aracın, sadece 1 kilometre yol yaptığı halde 1 yılda 42 bin 794 litre motorin tüketmiş gibi gösterildiğini ortaya çıkardı. İSKİ’nin hesaplarını inceleyen Sayıştay, araçların kullanımını denetleyecek bir takip sistemi olmadığını, İSKİ kayıtlarında bulunmayan araçlara da yakıt temin edildiğini belirledi.

İSKİ’nin hesaplarını inceleyen Sayıştay, araçların kullanımını denetleyecek bir takip sistemi olmadığını, İSKİ kayıtlarında bulunmayan araçlara da yakıt temin edildiğini belirledi. Sayıştay’ın tespitine göre, bir araç 100 kilometrede ortalama 3-5 litre motorin tüketirken, İSKİ’nin araçları kilometre başına 20-30 litre tüketti. İSKİ yönetimi, Audi A-8, Volvo XC-90 ve Audi A6 Lımousin marka lüks araçlar da kiraladı.

En son geçen yıl yayımlanan 2017 yılı İSKİ denetim raporuna göre, takip sistemi kurulmadığı için Sayıştay, yıl boyunca binlerce kilometre yol kat eden İSKİ’ye ait araçların İSKİ’nin resmi işlerinde mi yoksa başka kurum ya da kişilerin emrinde mi kullanıldığına ilişkin denetimi yapamadı.

Sayıştay’ın tablo halinde ortaya koyduğu İSKİ araçlarının kullanım ve yakıt tüketim verilerine göre, Renault Clio marka bir araç her 100 kilometrede 21.68 litre motorin tüketirken aynı marka bir başka aracın tüketimi 63.19 litreye kadar çıkıyor. Aynı şekilde Fiat Doblo marka araçların da kimi her 100 kilometrede 20.4 litre, kimi de 39.4 litre motorin tüketmiş. Tabloda Ford Tourneo Courier marka bir araç da bir yılda sadece 1 kilometre yol kat ettiği halde, yani hiç kullanılmadığı halde 42 bin 794 litre motorin tüketmiş gibi görünüyor.

İSKİ’den yapılan açıklamada ise Sayıştay Raporu’nda yer alan tabloda araç plakaları ile modellerinin tutmadığı, yakıt tüketim miktarları ile yapılan km rakamlarının gerçek olmadığı belirtildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.