Ana Sayfa Haberler ABD: Güvenli bölgenin kontrolünü Türkiye’ye bırakamayız

ABD: Güvenli bölgenin kontrolünü Türkiye’ye bırakamayız

257
0

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Suriye’deki ‘güvenli bölge‘nin kontrolünün Ankara tarafından sağlanmasının Türkiye ile ABD’nin ortak çıkarlarına hizmet etmeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ‘güvenli bölge’ için hazırlıkların tamamlandığını açıklamış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da “Sadece adı kaldı” demişti.

Türkiye’nin Suriye sınırıyla ilgili endişelerini ‘meşru‘ olarak niteleyen Dunford şöyle konuştu: “Türkiye ile sürekli diyalog halindeyiz, son haftalarda çok fazla çalışıyoruz. Suriye’de ortak operasyon merkezi kurulması konusunda anlaşıldı. Türkiye’nin endişelerini giderebiliriz.”

Ankara’nın Suriye’deki ‘güvenli bölge’yi kendi başına kontrol etmesinin ikili çıkarlar için faydalı olmayacağını söyleyen Dunford, “Suriye’ye kendilerinin gitme olasılığı var, ama bu ortak çıkarlarımız için faydalı olmaz” dedi.

Türkiye’nin bölgeden çekilmesini istediği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile ilgili de konuşan ABD’li komutan, IŞİD’le mücadele için DSG’nin koalisyonun desteğine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Dunford’a göre “Teröristlerden kurtarılan bölgelerde güvenliğin sağlanabilmesi için yerel güçlerin eğitilmesi önemli.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.