Ana Sayfa Haberler Kılıçdaroğlu: Suriye politikası başından beri yanlıştır

Kılıçdaroğlu: Suriye politikası başından beri yanlıştır

235
0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Suriyelilere belki içimizde kızan vardır. Boşuna kızıyorsunuz, Suriyelilere kızma hakkınız yok, kızacağınız adam belli. Dolayısıyla Suriye politikası başından beri yanlıştır” diyerek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a işaret etti. Afrin’deki duruma dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Göreceksiniz 3-3,5 sığınmacı daha gelecek” dedi.

Burada yaptığı konuşmada, “Sırt kalınlara karşıyım, vatandaşın alın terinden yanayım” diyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyet devletinde bir çocuk yatağa aç giriyorsa Saray’dakilerin uyumaması lazım” eleştirisinde bulundu.

Eskişehir Alpu’da konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının bir bölümü şöyle:

“Burada bir kömür santrali yapmak istediler. Hep beraber bunu mücadelesini verdiğimizi biliyorum. Bu mücadeleden imdilik galip gelmiş durumdasınız ama emin olun bir süre sonra aynı şeyler tekrar gündeme gelebilir. Ama buna izin vermeyiniz. Buraya bir kömür santrali yapılırsa en büyük zararı çiftçi görür.”

“Tarım kanununun 21. maddesi der ki; Türkiye’de milli gelirin en az yüzde 1’i oranında çiftçiye destek verilir. Kanun çıktığı tarihten bu yana çiftçiye hiçbir zaman bu oran verilmedi. Niçin verilmiyor? Desteler açıklanmadı. Aslında bütçenin durumu pek parlak değil. Bütçe yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Türkiye’de ekonomik kriz var, kim ödüyor faturasını? Sıradan vatandaş ödüyor. Esnaf ödüyor, sizler ödüyorsunuz bu faturayı. Köprü yapıyoruz diyorlar, dolar garantisiyle ihaleyi verdiler Neden onu Türk Lirası’na dönüştürmüyorlar? Esnaf, çiftçi kazanamayacak mı bu ülkede? Sırt kalınlara karşıyım, vatandaşın alın terinden yanayım. Yeni siyasetimizin ana omurgası da budur. Türkiye Cumhuriyet devletinde bir çocuk yatağa aç giriyorsa Saray’dakilerin uyumaması lazım. E 24 saat uyuyorlar. Ben bunu söylediğim zaman da kızıyorlar. Vatandaşın ensesinde boza pişirmişsiniz be kardeşim, konuşamıyor. Konuşunca cezaevine atıyorsunuz. Sadece CHP’liler değil ki her aileden işsiz var. Saray’dakilere sormak lazım, bir çocuğu üniversitede okutmak o kadar kolay mı?”

“Yeni bir siyaset anlayışı, kavgasız, gürültüsüz ama doğruların arkasından giderek. Tehditler gelir, hiç umurumda değil. Ben fakirin, fukaranın, işçinin hakkını savunmak zorundayım. Benim siyasetten şahsen beklediğim hiçbir şey yok. Ama bu ülkede huzursuzluk varsa, esnafın, çiftçinin, emeklinin derdi varsa birinin bunları dillendirmesi lazım. Bu da benim görevim.”

“Getirmişsin bir hanedan sistemi. Hazine’yi bir damada teslim etmişsin. Sosyete damat. Karnı tok, her şeyi yerinde. Herkse düşen görev var. Ak Partili kardeşlerim de bilsinler siyaset doğru eminde olmazsa zararı vatandaş görür.”

“Bir partinin genel başkanı hâkim temin eder mi? Vatandaş o hâkime güvenir mi? Düzeltin bunu diyorum. Bunu söylüyorum. Olmaz, biz bunu yapmayacağız diyor. Kimse güvenmiyor. Kimse gelip yatırım yapmak  istemiyor.”

“Suriyelilere belki içimizde kızan vardır. Boşuna kızıyorsunuz, Suriyelilere kızma hakkınız yok, kızacağınıza dam belli. Suriyelileri buraya getirene, onun politikalarına kızacaksınız. Gitsinler kendi ülkelerine ama barışın olması lazım. Dolayısıyla Suriye politikası başından beri yanlıştır. Afrin’de sorun çıktı, göreceksiniz 3-3,5 sığınmacı daha gelecek. Bir tarafta Amerika bir tarafta Rusya var. Bu politikayı görmeyen bir devlet politikası olmaz. Bu politikayı görmeyen insanlar sağlıklı yönetemezler bu devleti.”

“Gelecek seçimde sandığa gidecek hakkı olana oy vereceksiniz. Ben sizden bunu istiyorum.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.