Ana Sayfa Dünya AB, ‘iyi niyetle hareket edeceğimize inanıyoruz’

AB, ‘iyi niyetle hareket edeceğimize inanıyoruz’

219
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Suriye’de Güvenli Bölge oluşturulmadığı takdirde kapıları açmak zorunda kalabiliriz” açıklamalarının ardından Avrupa Birliği’nden ilk yanıt geldi. Avrupa Birliği sözcüsü ‘İyi niyetlerle bu anlaşma temelinde Türk ortaklarımızla hareket edebileceğimize olan güvenimiz devam ediyor‘ dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamalarda “Suriye’de Güvenli Bölge oluşturulmadığı takdirde kapıları açmak zorunda kalabiliriz. Bunu ABD’li dostlarımızla birlikte yapmamız daha uygun olur. Avrupa söz verdiği yardımları vermedi” demesi üzerine Avrupa Birliği’nden (AB) ilk tepki geldi. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Natasha Bertaud geçtiğimiz hafta AB ve Türkiye arasında gerçekleşen temaslarda her iki tarafın da yapılan göç anlaşmasına bağlı kalacağını teyit ettiğini hatırlatarak “İyi niyetlerle bu anlaşma temelinde Türk ortaklarımızla hareket edebileceğimize olan güvenimiz devam ediyor” dedi.

‘6 MİLYAR EURO’NUN 5,6 MİLYARI AKTARILDI’

AB söz verdiği yardımları vermedi” ifadesine ilişkin olarak da Bertaud şunları söyledi: “Sığınmacılar için 2015 yılında Türkiye’de kurulan tesislere destek vermeye devam ediyoruz ve bu desteğimiz Türkiye’de bulunan sığınmacıların yaşam koşullarına ve güvenliğine önemli seviyede katkıda bulunuyor. Bu alana ayrılan 6 milyar euroluk fonun bugüne kadar 5,6 milyar euroluk bölümünü aktardığımızı hatırlatmak isteriz. Geri kalan kısım da kısa süre içerisinde aktarılacak.” Sözcü üzerinde anlaşılmış olan bu miktarın dışındaki talepler konusunda diyaloğa her zaman açık olduklarını sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.