Ana Sayfa Haberler Savunma Sanayi Başkanı Demir: ABD’den resmi bir belge gelmedi

Savunma Sanayi Başkanı Demir: ABD’den resmi bir belge gelmedi

241
0

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Su-35 ve Su-57’lerle ilgili incelemelerin sürdüğünü belirterek, “Karar vericilere riskleri ve sonuçları rapor edeceğiz” dedi. Demir, “ABD ile F-35 anlaşmasının sona erdiğine dair resmi bir belge gelmedi” diye konuştu.

Savunma Sanayii Başkanı Demir, A Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ABD ile süren F-35 kriziyle ilgili son bilgileri paylaşan Demir, “ABD ile F-35 anlaşmasının sona erdiğine dair resmi bir belge gelmedi. F-35 ile ilgili herhangi bir irade eksikliği yok. Programın en başarılı ortaklarındanız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’da incelemelerde bulunduğu Su-35 ve Su-57’lerle ilgili de konuşan Demir, “İncelemeler sürüyor. Karar vericilere riskleri ve sonuçları rapor edeceğiz” ifadesini kullandı.

Demir, Rusya’dan alınan S-400’lerle ilgili, “Yıl sonuna kadar sistemi TSK emrine vermiş olacağız” açıklamasında bulundu.

Demir’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘F-35 KONUSUNDA ŞU AN TOP ABD’DE’

  • F-35 ile ilgili herhangi bir irade eksikliği yok. Programın en başarılı ortaklarından biriyiz.
  • Su-35 uçağı bizim için ancak ara çözüm olabilir. Rusya ile görüşmelerin çok başındayız. Ortaklık ve farklı konularda uzun uzun konuşmamız gerekiyor. ABD’nin S-400 ile ilgili argümanlarını tartışmak istedik. ABD tarafın bir türlü bu konuları tartışmaya yanaşmadı.
  • Batılı ortaklarımızla Hava Savunma alanında çalışma noktasında istekliyiz, kapılarımızı kapatmadık. F-35 konusunda şu an top ABD’de, Türkiye ve ABD sorunun çözülmesi yönünde istekli.
  • S-400 bu yıl sonunda aslında hazır olacak. Eğitim ve diğer faaliyetler sonlandığında Haziran ayında tam kapasite hazır olacak.

‘ŞAKA MI YAPIYORSUNUZ?’

  • Türkiye için hava ve füze savunma sistemi bangır bangır bağırarak gelen bir ihtiyaç. HSS alımı TSK’nın bütün organları tarafından yıllardır isteniyor. HSS ya da S-400 gerekli mi diye TSK’ya sorarsanız size verecekleri cevap ‘Şaka mı yapıyorsunuz?’ olacaktır.
  • F-35 projesinde Türk firmalarının yerine firma bulabilmek için ABD 500-600 milyon dolar tutarında para harcayacak. bunun sonucunda uçak başına ek 8 milyon dolar ek maliyet geliyor.
  • Milli Muharip Uçak için çalışmaları hızlandırdık. Rüzgar testlerine başladık.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.