Ana Sayfa Haberler Netflix dahil 600 kurum lisans başvurusu yaptı

Netflix dahil 600 kurum lisans başvurusu yaptı

242
0

RTÜK Netflix dahil 600’den fazla kuruluştan internet üzerinden yayın için lisans başvurusu aldıklarını duyurdu. İnternetten görüntülü haber yayınlayan kuruluşlara lisans zorunluluğuyla getirilen denetim başladı.

Radyo, Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Netflix dahil 600’den fazla kuruluştan internet üzerinden yayın için lisans başvurusu aldıklarını duyurdu.

Şahin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin Netfix, Blu TV, Puhu TV, Turkcell, Vodafone, Digiturk, Tivibu gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık” dedi.

Denetim başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) internet ortamında sunulan radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınları denetlemeye başladı. Ancak denetimin amacı, uygulamanın nasıl olacağı ve kimleri kapsayacağı belirsizliğini koruyor.

Ağustos başında yayımlanan ve kamuoyunda daha çok dijital dizi platformlarına denetim getirileceği temelinde tartışılan yönetmelik ile internet üzerinden görüntülü haber yayınlayan kuruluşlara lisans alma zorunluluğu getirilmişti.

Lisans başvurusu için verilen bir aylık süre tamamlandı. Yayın lisansı bulunmaksızın internet ortamından yayın hizmeti sunulduğunun tespiti durumunda ise 72 saat içerisinde üç aya tekabül eden lisans ücretini yatıran kuruluşların üç ay süreyle yayın yapmasına izin verilecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.