Ana Sayfa Haberler Gözaltındaki Ayşegül Tözeren: Göğe bakın, benim için, uzun uzun…

Gözaltındaki Ayşegül Tözeren: Göğe bakın, benim için, uzun uzun…

191
0

Şair, yazar, doktor Ayşegül Tözeren, dün (20 Ağustos) gözaltına alınmasının ardından avukatları ile kısa bir görüşme yapabildi. Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Tözeren’in avukatları ile, memur olmadığı gerekçesiyle ancak 5 dakika görüşebildiği bilgisini verdi.

Polat ayrıca Tözeren’in avukatları aracılığıyla gönderdiği notu da paylaştı. Tözeren “Bugün benim doğum günüm. On beş yılı aşkın süredir tıbba hizmet ediyorum… Belki bundan daha fazla Türkçe edebiyata katkı sunmaya çalışıyorum. Hep dayanışmaya birlikte üretmeye inandım.

Evet bugün benim doğum günüm. Dostlarımdan, arkadaşlarımdan tek dileğim… Bana reva görülen 6 adımlık kapalı bir hücre olduğundan… Göğe bakın. Benim için. Uzun uzun…” dedi.

Ayşegül Tözeren kimdir?

Hekim olan, “Edebiyatta Eleştirinin Özeleştirisi” ve Sibel Öz’le birlikte yazdığı “Korkma Kimse Yok” adlı iki kitabı yayımlanan Ayşegül Tözeren, Evrensel gazetesinin yanı sıra edebiyat dergilerine de yazılar yazıyor.

Gözaltına alınan, tutuklanan edebiyatçı, yazar ve gazetecilerin özgürlüklerine kavuşması yolundaki çabalarıyla da bilinen Tözeren, yaklaşık 10 yıl önce, kısa geçmişini şöyle ifadelendirmişti:

“1979 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdim. İlk görsel şiirim, 2005 yılında Zinhar’da yayınlandı. Daha sonra, işlerim Otoliths ve Monokl adlı dergilerde yer aldı; Platforma’da, son olarak da Public Pages’ta sergilenmeye layık görüldü.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.