Ana Sayfa Ekonomi Bakan Albayrak: Türkiye faiz indirimi sürecinde

Bakan Albayrak: Türkiye faiz indirimi sürecinde

208
0

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından yaptığı değerlendirmede, “2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 15,9 hedefinin altında olacak. Türkiye faiz indirimi sürecinde. Vergi ve prim borcu için yeni adımlar atılabilir. Bu haftadan itibaren kamu bankaları basta olmak üzere kredi faizlerinde indirim göreceğiz. Özel bankalarda da kredi faizi indirimi hareketlenmeleri görüyoruz.” dedi. Albayrak, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Albayrak, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Albayrak, “Önümüzdeki 1 yıl bugün yaşananların meyvesini toplayacağımız iyi ve başarılı bir yıl olacak. Türkiye tarihi bir yılı etkin ve başarılı bir şekilde yönetti” diye konuştu.

Albayrak, Merkez Bankası yedek akçesinin hazineye aktarılmasının para basmayla alakası olmadığını söyledi. Albayrak’ın açıklaması şöyle:

“Haziran ayında ilk kez yıllık cari fazla verilecek. Türkiye’nin bütçe ve bütün diğer ekonomik hedefleri açısından yılın ikinci yarısı çok daha pozitif olacak. Türkiye kıdem tazminatında adım atmalı. Paydaşların hepsinin kazanacağı bir formül geliştirilecek. Türkiye’nin bu yüzyılını dönüştürecek bir reform olacak. Şu anda spesifik bir ÖTV artışı çalışmamız yok. Türkiye bu yıl pozitif büyüyecek. Büyüme 2019 hedefine yakın olacak. 2019 yılı faiz ödemesi, bütçeye konan rakamın altında kalacak.

“ABD’nin baskısı minimize oldu”

ABD yaptırımları konusunun oluşturduğu baskı minimize oldu. Yapılan açıklamalar sürecin daha pozitif cereyan ettiğini gösteriyor. Sonbaharda bir vergi reformu çalışmamız olacak. Vergide adaleti daha da iyileştirecek çalışmalar yapıyoruz. 2020 enflasyonun daha da stabilize olduğu bir yıl olacak. 2020’de ekonomideki dengelenme daha da oturacak. 2021 ve sonrası Türkiye’nin ayakları üstünde durduğu bir yıl olacak”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.