Ana Sayfa Dünya Alman Hükümeti’nden ‘Ermeni Soykırımı’ açıklaması

Alman Hükümeti’nden ‘Ermeni Soykırımı’ açıklaması

297
0

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915 yılında Ermenilere yönelik yaptığı Ermeni soykırımı ile ilgili tartışmalar yıllardır sürüyor. Birçok ülke 1915 olaylarını Türkiye’nin sert tepkisine rağmen Ermeni soykırımı olarak tanımlıyor.

Alman hükümetine göre ise, Federal Meclis’te 2016’da kabul edilen “Ermeni soykırımı” kararındaki “soykırım” tanımının, hukuki değil, siyasi bir kavram olarak kullanıldığını bildirdi.

Hükümet, muhalefetteki Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta, 2 Haziran 2016’da Federal Meclis’te kabul edilen, Osmanlı döneminde Ermeni ve diğer Hristiyan azınlıklara yönelik işlenen katliamları “soykırım” olarak tanımlayan karar hakkında değerlendirmelerini aktardı.

Sol Parti soru önergesinde, Federal Meclis kararındaki “soykırım” tanımına atıfta bulunarak, “Hükümet bu değerlendirmeyi paylaşıyor mu?” sorusunu yöneltti.

Hükümet ise yanıtında, “Buradaki ifadeler, 1915-1916 yıllarında yaşananlara ilişkin hukuki bir tanım değil siyasi bir tanım olarak anlaşılmaktadır” dedi, bu dönem yaşananların araştırılması ve değerlendirilmesinin bağımsız bilim insanlarının görevi” olduğunu savundu.

Sol Parti’nin ayrıca hükümete, 2016’dan bu yana hükümetin, bakanların, resmi makamların, konuşmalarında, resmi belgelerde, açıklamalarda 1915’de yaşananlar için “soykırım” ve “jenosit” tanımlarını kullanıp kullanmadıklarını da sordu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.