Ana Sayfa Haberler AKP, İBB Meclisi’nin İmamoğlu’nun ardından başkan seçmesini de engellemiş

AKP, İBB Meclisi’nin İmamoğlu’nun ardından başkan seçmesini de engellemiş

435
0

AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçiminin yenilenmesi kararının hemen ardından yaptığı ilk toplantı olan MYK’da 23 Haziran stratejisinin temel parametreleri belirlendi. Toplantıda 31 Mart’ı kazanmasına rağmen mazbatası YSK tarafından iptal edilen Ekrem İmamoğlu’nun yerine kayyım atama kararı da konuşulmuş. Buna göre AKP MYK’da “Seçimi iptal ettiren AK Parti, Meclis çoğunluğuyla başkan vekilini seçerse bu yeni polemiklere yol açar. ‘Belediye olanaklarıyla seçime gittiler’ algısı yaratılarak, İmamoğlu ve yandaşlarına koz verilmesi doğru olmaz” denmiş.

Yasaya göre, Belediye Başkanvekili’nin belirlenmesi için iki yol bulunuyor. Belediye meclisinde seçim yapılabileceği gibi, İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirme yoluna gidilebiliyor.

Mazbata iptalinin ardından İmamoğlu’nu yerine İstanbul Valisi Ali Yerlikaya kayyım olarak atanmıştı.

Milliyet’ten Şebnem Hoşgör, 31 Mart’ın ardından yapılan AKP MYK Toplantısı’na dair notlarını bugün haberleştirdi. Buna 23 Haziran stratejisinin ele alındığı toplantıda İBB Meclisi’nin seçim yapması da engellenmiş.

Hoşgör’ün haberinin bir bölümü aynen şöyle:

Vali neden vekil oldu? 

Toplantıdaki bir başka başlık da, YSK kararıyla aynı zamanda Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptal edilmesi nedeniyle, boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na hangi formülle bir vekil atanması oldu. Yasaya göre, Belediye Başkanvekili’nin belirlenmesi için iki yol bulunuyor. Belediye meclisinde seçim yapılabileceği gibi, İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirme yoluna gidilebiliyor. AK Parti kurmayları toplantıda “Seçimi iptal ettiren AK Parti, Meclis çoğunluğuyla başkan vekilini seçerse bu yeni polemiklere yol açar. ‘Belediye olanaklarıyla seçime gittiler’ algısı yaratılarak, İmamoğlu ve yandaşlarına koz verilmesi doğru olmaz. Mağduru oynayacak İmamoğlu’nun bu tezini güçlendirmek yanlıştır” görüşlerini dile getirdi. Bunun üzerine, Başkanvekilinin bakanlıkça belirlenmesine karar verildi. Ardından da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanvekili olarak görevlendirildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.