Ana Sayfa Dünya BM’den Assange için adil yargılama çağrısı

BM’den Assange için adil yargılama çağrısı

433
0

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İngiliz makamlarına çağrıda bulunarak Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın adil yargılanmasını istedi.

OHCHR Sözcüsü Ravina Shamdasani, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Assange’ın tutuklanmasına ilişkin soru üzerine, “İlgili tüm makamlardan, gerçekleşebilecek herhangi bir iade süreci de dahil olmak üzere, Assange’ın adil yargılanma hakkını güvence altına almalarını bekliyoruz.” dedi.

BM Kişilik Hakları Özel Raportörü Joseph Cannataci’nin Assange’ı ziyaret etmek için girişimlerinin devam ettiğini aktaran Shamdasani, BM’deki bazı insan hakları raportörlerinin aktif olarak Assange davasını takip ettiklerini anımsattı.

Sözcü Shamdasani, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, Assange’ın tutuklanmasına sessiz kaldığı yönündeki iddialara ilişkin bir soru üzerine ise “Kasti bir sessizlik söz konusu değil. Bu konuda (Bachelet’in) konuşmamasına yönelik bir karar alınmış da değil.” dedi.

Shamdasani, OHCHR olarak bir ülke veya konu hakkında açıklama yapmadan önce pek çok kriter üzerinde değerlendirme yaptıklarını Assange’a ilişkin sürecin de bu şekilde yürüdüğünü sözlerine ekledi.

Wikileaks kurucusu Julian Assange, dün İngiltere’nin başkenti Londra’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.