Ana Sayfa Dünya Trump, IŞİD’in Suriye’de yüzde 100 yenildiğini söyledi

Trump, IŞİD’in Suriye’de yüzde 100 yenildiğini söyledi

521
0

Suriye’den askerlerini çekme kararı alan ABD Başkanı Trump, bir kez daha IŞİD’in Suriye’de yenildiğini ifade etti.

Amerikalı askerleri Suriye’den çekme kararı alan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, IŞİD’in Suriye’de “yüzde 100” yenildiğini söyledi.

Florida’da gazetecilere bilgi veren Trump, IŞİD’in eskiden elinde tuttuğu bölgelerle, şu anki durumunu gösteren iki ayrı fotoğrafı paylaştı. Trump, “İşte IŞİD, bu da şu an elimizdeki durum” dedi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da Trump’ın uçağı Air Force One’da gazetecilere yaptığı açıklamada Suriye’de IŞİD’in elinde toprak kalmadığını söyledi.

IŞİD’in yenildiğini daha önce de dile getiren Trump iki gün önceki açıklamasında “IŞİD’in elindeki topraklar bu gece itibariyle alınacak” demişti.

“Çatışmalar sürüyor”

Trump’ın açıklamasında kısa bir süre sonra sonra Suriye’de IŞİD’in elindeki son toprak parçası olan Baghuz’daki operasyonu yürüten Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) bir açıklama yapıldı. SDG Sözcüsü Adnan Afrin, “Baghuz’da çatışmalar sürüyor” dedi. Afrin, teslim olmayı reddeden küçük bir grup IŞİD’linin saldırıları sürdürdüğünü söyledi.

ABD önderliğindeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının destek verdiği operasyon 9 Şubat’ta başlamıştı. Operasyonu, YPG’nin de içerisinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri yürütüyor. Operasyonun tamamlanması ile Suriye’de IŞİD’in kontrolünde alan kalmayacak. Ancak, örgütün bazı üyelerinin Suriye’nin doğusundaki Bedia Çölü’ne kaçtığı belirtiliyor.

ABD Suriye’den çekilmeye hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Aralık ayında aldığı sürpriz bir kararla, IŞİD’in yenildiğini belirterek Amerikan askerlerini Suriye’den çekeceğini açıklamıştı. ABD’nin Suriye politikasında büyük bir değişime işaret eden bu karar, dönemin Savunma Bakanı Jim Mattis ve IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün istifa etmesine neden olmuştu.

IŞİD örgütü 2014 yılında Suriye ve Irak topraklarında güçlenmeye başlamıştı. Suriye’nin Rakka ve Irak’ın Musul kentlerini işgal eden örgüt, halifelik ilan etmiş, Suriye’nin büyük bölümünü ele geçirmişti. Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş, 360 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu. Milyonlarca kişi aralarında Türkiye’nin de olduğu komşu ülkelere kaçmak zorunda kaldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.