Ana Sayfa Dünya Çin’de fabrikada patlama: En az 47 ölü, 640 yaralı

Çin’de fabrikada patlama: En az 47 ölü, 640 yaralı

565
0

Çin’in doğusundaki Yancheng kentinde bir tarım ilaçları fabrikasında perşembe günü meydana gelen patlamada en az 47 kişi hayatını kaybetti, 640 kişi ise yaralandı.

Çin devlet televizyonunda yapılan açıklamaya göre patlama sonrasında kimyasal madde üretilen fabrikada yangın çıkarken, alevler çevredeki diğer fabrikalara da sıçradı. Yaralılar 16 farklı hastaneye kaldırılırken aralarında 32’sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Patlama sonucunda bölgede bulunan bir anaokulu da zarar görürken içerisindeki çocuklardan bir kısmı yaralandı.Fabrikadaki yangın yerel saatle sabah 3.00’te kontrol altına alınabildi.

Çin Devlet Başkanı Şi: Sosyal düzen korunmalı

Resmi bir ziyaret için İtalya’da bulunan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, son dönemlerde artan kazalara dikkat çekerek, “Tüm yerler ve makamlar bu kazalardan gerekli dersi çıkarmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Patlamanın nedeninin en kısa zamanda bulunmasını talep eden Şi, sosyal istikrarın korunması için ciddiyetle çalışılması gerektiğine değindi.

Fabrika’nın bulunduğu Jiangsu bölgesine bağlı Çevre Koruma Bürosu, ilk araştırmalarda patlama çevresindeki kimyasal madde yoğunluğunda aşırı bir durum görmediklerini ama çalışmalara devam edeceklerini açıkladı.

Çin’in Tianjin kentinde 2015 yılında kimyasal depoda patlamalar yaşanmış, 165 kişi hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz kasım ayında ise bir kimya fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 22 kişi yaşamını yitirmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.