Ana Sayfa Dünya Hollanda Savcılığı: Gökmen Tanış’ın aracında mektup bulundu, terör şüphesi araştırılıyor

Hollanda Savcılığı: Gökmen Tanış’ın aracında mektup bulundu, terör şüphesi araştırılıyor

486
0

Hollanda polisi, Utrecht kentinde dün bir tramvayda düzenlenen saldırının zanlısı Gökmen Tanış ile saldırıda hayatını kaybedenler arasında herhangi bir bağ tespit edilmediğini açıkladı.

Aynı açıklamayı tekrarlayan Hollanda Savcılığı ise saldırı ile ilgili olarak “terör şüphesinin araştırıldığını” duyurdu. Buna gerekçe olarak da, Tanış’ın otomobilinde bulunan bir mektup ve diğer bazı bulgular gösterildi.

Tanış ile gözaltına alınan diğer iki kişinin sorguları sürüyor.

UTRECHT SAVCILIĞI: GÖKMEN TANIŞ 1 MART’TA SERBEST BIRAKILDI

Utrecht Savcılığı da tecavüz suçlaması nedeniyle tutuklu bulunan Gökmen Tanış’ın 1 Mart’ta Temyiz Mahkemesi kararıyla serbest bırakıldığını açıkladı.

Savcılığa göre Tanış, Ağustos 2017’de tecavüz suçlamasıyla gözaltına alındı. 1 aylık tutukluluk süresinin ardından şartlı salıverildi. Tanış’ın 2018 yılı sonunda tahliye koşullarını ihlal ettiği belirlendi. 4 Ocak 2019’da yeniden gözaltına alınan Tanış, kararı temyiz etti.

Arnhem-Leeuwarden Temyiz Mahkemesi, 1 Mart’ta Gökmen Tanış lehine karar verdi ve Tanış serbest bırakıldı.

Bu arada Tanış’ın 5 Mart’ta hırsızlık suçundan 4 ay hapis cezasına çarptırıldığı, Utrecht’teki saldırıdan bir gün önce de bir dükkanda hırsızlık yaptığı için bir hafta hapis cezası aldığı ortaya çıktı.

HOLLANDA MEDYASI: GÖKMEN TANIŞ İNTERNET BANKACILIĞI SAYESİNDE YAKALANDI

Hollanda medyası ise Gökmen Tanış’ın, internet bankacılığı yoluyla para transfer etmesi nedeniyle kısa sürede yakalandığını yazdı.

AD ve De Telegraaf gazetelerinin resmî kaynaklara dayandırdığı habere göre, saldırı sonrası polis Tanış’ın banka hesaplarını izlemeye aldı.

Bir süre sonra ödünç alınan bir telefon aracılığıyla Tanış’ın hesabından para transferi yapıldığı saptandı.

Polis, telefonu takibe alarak Tanış’ın saklandığı adrese ulaştı. Gökmen Tanış’ın para transferi yaptığı kişi hakkında açıklama yapılmadı.

Öte yandan, Utrecht polisi dünkü saldırıda yaşamlarını yitirenlerin 19 yaşında bir kadınla, 28 ve 49 yaşlarındaki iki erkek olduğunu, 21 yaşındaki bir kadın ile 20 ve 74 yaşlarındaki iki erkeğin de ağır yaralandığını bildirdi.

Hollanda’nın AD gazetesi hayatını kaybedenlerden 19 yaşındaki kişinin bir kafeterya çalışanı, 49 yaşındaki 3 çocuk babası kişinin ise DESTO adlı amatör futbol kulübünün antrenörü olduğunu duyurdu.

Saldırıda yaşamını yitirenlere ve yakınlarına saygı amacıyla Hollanda’daki resmi dairelerde Salı günü bayraklar yarıya indirildi.

Saldırının düzenlendiği 24 Ekim Meydanı’na da, Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen ve Utrechtliler tarafından çiçek bırakıldı.

Hollanda hükümetine ve medyasına göre saldırının nedeni hala bilinmiyor.

Zanlı Gökmen Tanış’ın hırsızlık, tehdit, ateşli silah bulundurma ve tecavüz gibi birçok suçtan sabıkalı olduğu öne sürülüyor.

Hollanda Televizyonu muhabiri: Erkek kardeşi savaşmak için Çeçenistan’a gitti

Hollanda Televizyonu’nda (NOS) yayınlanan Nieuwsuur (Haber Saati) programında, zanlının ailesinin koyu bir Cemalettin Kaplan taraftarı olduğu idddiaları dile getirildi.

NOS muhabiri Rudy Bouma, Gökmen Tanış’ın erkek kardeşinin daha önce savaşmak için Çeçenistan’a gittiğini öne sürdü.

Hollandalı gazeteci, zanlının erkek kardeşinin sosyal medya hesabında cihat bayrağı ile birlikte, “Kemalistler, demokratlar ve laikler lanetlenmiştir” mesajını paylaştığını anlattı.

Hollanda’da 3 kişinin öldüğü tramvay saldırısının zanlısı Gökmen Tanış gözaltına alındı

DİRK KUYT’TAN YENİ ZELANDA VE UTRECHT SALDIRILARINA TEPKİ

Öte yandan, Fenerbahçe ve Hollanda Milli Takımı’nın eski oyuncularından Dirk Kuyt, De Telegraaf gazetesindeki köşesinde, Yeni Zelanda ve Utrecht’teki saldırılara ilişkin tepkisini dile getirdi.

Dirk Kuyt, “Koyu renkli, beyaz, Müslüman veya Hıristiyan önemli değil” başlıklı yazısında, futbolcuların soyunma odasından örnek verdi. Hollandalı futbol adamı, soyunma odalarındaki saygı ve dayanışmanın, dünyaya örnek olması gerektiğini vurguladı.

Kuyt’ın yazısından bazı satırlar şöyle:

“Koyu tenli veya beyaz olmanız, Hristiyan veya Müslüman olmanızın ya da hiç inanmamanızın önemli olmadığı bir soyunma odası görüntüsünü düşünün. Birbirimize saygı duyduğumuz ve birbirimize için ateşin içinden geçtiğimiz soyunma odası…

“Belki söylemesi yapmaktan daha kolay, ama büyük dünyada birbirimiz için ateşe atlayabilseydik harika olurdu. Gelin, kimsenin inancı ya da rengine bakmadan toplumumuza saldırı düzenleyen herkese karşı birlikte mücadele edelim.”

Kuyt, Yeni Zelanda’da Müslümanlara yönelik saldırı gibi, profesyonel futbol yaşamına başladığı ve 5 yıl yaşadığı Utrceht’te yaşanan saldırının da kendisini çok etkilediğini vurguladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.