Ana Sayfa Haberler Erdoğan: ‘İdamı kaldırdık, Çok yanlış yaptık!’

Erdoğan: ‘İdamı kaldırdık, Çok yanlış yaptık!’

522
0

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimler kapsamında sürdürdüğü mitinglerine devam ediyor. Erdoğan, Ereğli’de halka hitap etti. Yeni Zelanda’da 50 kişinin öldüğü cami saldırısına tepkisini bir kez daha gösteren Erdoğan, “Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa evvel Allah biz sormasını biliriz” dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında Türkiye’nin idamı kaldırarak yanlış yaptığını ifade ederek, ” Biz örneğin bir yanlış yaptık, idamı kaldırdık. Bana göre yanlış yaptık. Niye, zira 15 Temmuz gecesi 251 vatandaşımızı şehit edenlerin ağırlaştırılmış da olsa, müebbet de olsa cezaevlerinde onları beslemek bana ağır geliyor” ifadesini kullandı.

50 tane ibadetini yapan Müslümanı katledecek, sizin yasalarınızda böyle bir madde yokmuş” diyen Erdoğan, “Yahu bu insan hayatı ne kadar ucuz ya. Yasalarında böyle bir şey yoksa yeni yasal düzenleme yap, bu tür katillere de hayat hakkı tanıma” diyerek Yeni Zelanda’ya çağrıda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Hatırlayın “kar yağar buram buram/Evim yok nerde duram/Söyle bir yarim olsa dereye çadır kuram.” Evet biz de yarimiz Ereğli için çıktık geldik.

“Ak Parti 17 yıldır bu ülkeyi hep daha ileriye taşımanın gayreti içinde oldu. Ülkemizin önünü terör örgütleriyle nice tuzakla, oyunla önünü kesemeyeceğini görenler milletimizin aşına, işine saldırdı. Bunu da püskürttük. İstikrar ve gücen ortamına sahip çıktığımız müddetçe bu tür saldırılar bizi ne durdurabilir ne de yaralayabilir.

“Bu partilerin bir kısmı CHP’nin ittifakında resmen var, bir kısmı fiilen var. Çünkü milletin karşısına çıkıp bu ittifakı söylemeye cesaret edemiyorlar. Cumhuriyetin kurucu olduğu parti CHP ülkemizin sırtına hançer saplamak için herkesle yatıp kalkan bir terör örgütünün emrindeki partiyle ittifak kurdu. Aynı şekilde adı İyi kendisi çelişkili parti de bu ittifakı güle oynaya kabul etti.

Bu sandıklardan patlatırcasına çok daha güçlü çıkalım. Kardeşlerim bizden Karadeniz Ereğlisi’nde bu güne kadar verilen hizmeti bundan sonra daha da iyisini verelim diye gayret ediyoruz. Ne olur oylarımızı böldürmeyelim, birilerine kaptırmayalım. Bu kardeşim 4 buçuk yıl daha ölüm olmazsa burada.Benim buradaki elim kolum her şeyim Erol Şahin’dir. Ben partinin başkanıyım aynı şekilde partimin buradaki başkanı da Erol Şahin olacak İnşallah. Arttık bu maskeli balonun bu matruşka oyununun bu bukalemun siyasetin sonu gelmiştir. Benim milletim bu karanlık oyunu Allah’ın izniyle sandıkta bozmaya hazır mı? 12 günümüz var unutmayın. Bunlar kesinlikle bu işi çözemeyeceklerini anlayınca kabahatlerini örtmek için konuyu basitleştirmeye, sulandırmaya çalışıyorlar.

Erdoğan’dan Yeni Zelanda’ya: Yasalarında düzenleme yap

Türkiye’nin geleceğinin kararını vereceği gerçeğini saklamak için elinden geleni yapıyorlar. Ta Yeni Zelanda’dan tarihimize, kültürümüze olan düşmanlığı hem de en kanlı şekilde ortaya seriyor. (Erdoğan, Yeni Zelanda saldırısının görüntülerini ve Kılıçdaroğlu’nun konu hakkındaki açıklamalarını izletti) “İslam dünaysından kaynaklanan terör.” Km diyor bunu? Bay Kemal. Buyurun bu ırkçı senatörden senin ne farkın var Bay Kemal. Allah aşkına söylüyorum CHP!’ye gönül veren kardeşlerim, bu adamın peşinden daha nasıl gideceksiniz? Bir Müslüman kalkıp da İslam dünyasını terörün kaynağı olduğunu söyler. Ne diyorlar YPG bize karar vermez diyor. Yine bir televizyon kanalında diyor. Kardeşlerim Anadolu yakasında duracakmışız, Avrupa Yakası’nda duramazmışız. Sen kimsin ya? 50 tane ibadette olan kardeşimizi kalleşçe öldürdü. Bunun hesabını vereceksin. Bunun hesabını Yeni Zelanda sormazsa evvel Allah biz sormasını biliriz. 50 tane ibadetini yapan Müslümanı katledecek, sizin yasalarınızda böyle bir madde yokmuş. Yahu bu insan hayatı ne kadar ucuz ya. Yasalarında böyle bir şey yoksa yeni yasal düzenleme yap, bu tür katillere de hayat hakkı tanıma.

“Bir yanlış yaptık, idamı kaldırdık”

Biz örneğin bir yanlış yaptık, idamı kaldırdık. Bana göre yanlış yaptık. Niye, zira 15 Temmuz gecesi 251 vatandaşımızı şehit edenlerin ağırlaştırılmış da olsa, müebbet de olsa cezaevlerinde onları beslemek bana ağır geliyor. Hep söyledim, eğer bizim parlamentomuz bununla ilgili bir karar verirse ben bunu onaylarım. Yeni Zelanda parlamentosu kalkıp da bu adamla ilgili vermiyorsa ben de Yeni Zelanda yönetimiyle bunu sürekli olarak tartışırım. Zira bu iş bu kadar ucuz değil. Gereğinin yapılması gerek.

“Yahu sizin Çanakkale’de ne işiniz vardı?”

Teröristin silahındaki her ifade ülkemizden bunca kilometre uzakta yapılan hesapların itirafı gibidir. Çanakkale’de 16 bin 500 kilometreden çıktınız geldiniz, yahu sizin Çanakkale’de ne işiniz vardı? Avustralya, çıktınız geldiniz, yav sizin Çanakkale’de ne işiniz vardı? Ama Çanakkale’de bunlar o 15’liler bile Çanakkale’yi bunları zindan etiler. Şimdi her yıl ziyarete geliyorlar. Ama biz Gazinin ifade ettiği gibi “Hiç endişe etmeyin, evlatlarınız bizim evlatlarımızdır” diyerek onları teselli ettik. Ama bak bunca yıldan sonra hâlâ bunlar, kan, kin kusuyorlar. Buraya niye geldiniz. Ne işiniz vardı burada ya.Bizim sizinle bir alıp veremediğimiz yoktu ki. Tek sebep biz Müslümanız, onlar Hristiyan. Yapılan bu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.