Ana Sayfa Haberler Seçim sonuçları ile ilgili endişelendiren uyarı…

Seçim sonuçları ile ilgili endişelendiren uyarı…

489
0

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre; Bilgisayar Mühendisleri Odası ve bir grup mühendisin önceki seçimler ve Seç-Sis sistemi üzerinde yaptığı incelemeler, seçim sistemi ve sonuçlarındaki vahim hataları gün yüzüne çıkardı. Sorunlu olduğu düşünülen 2 bin sandık üzerinde yapılan incelemeler sonunda 250 sandığın sonuçlarında büyük hatalar tespit edildi. Buna göre, tüm sandıklarda aynı hataların yaşanması ihtimali olduğu belirtildi. Kaydırma, sonuçların tutmaması, YSK’nın kesin sonuçlarıyla ıslak imzalı tutanaklar arasında fark olması, muhalefetin sandık başındaki görevlilerinin kendi tespitleri yerine YSK’ya giden tutanağı  kendi sistemlerine girmesi gibi büyük sorunlar, hem YSK’ya hem partilere bildirildi. YSK, özetle, sistemin doğru çalıştığını, kontrolü partilerin yapması gerektiğini bildirirken, başta CHP olmak üzere muhalefet, çalışmayla ilgilenmelerine rağmen, çözüm konusunda herhangi bir dönüş yapmadı. Konuyu yakından takip eden mühendislere sadece “sorunlar çözüldü, problem yok” yanıtı verildi. Buna karşılık çalışmayı yapan mühendisler, sorunların devam ettiğini saptadı. Uzmanlar, “Bu sistem güçlünün kazandığı bir sistem. Hatalar ve sistemin geneli, iktidarın kaybetmek istemesi ihtimali dışında muhalefetin kazanma ihtimalini bırakmıyor” yorumunu yaptı. Sorunların çözüldüğünü belirterek henüz dönüş yapmayan CHP’ye ve muhalefete de “Belki bütün yapısal sorunlar çözülemez ancak hala temel konularda önlemler alınabilir, artık ilgilenin” çağrısı yapıldı.

Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra ortaya atılan, hemen her seçimde dile getirilen usulsüzlük iddialarını bir süre önce incelemeye aldı.

CHP’den dönüş olmadı

BMO’nun çalışmasına paralel olarak, bir grup bilgisayar mühendisi sandık verilerini de farklı algoritmalar ve yazılımlarla inceledi.Muhalefetin “sonuçları kontrol ettik, sıkıntı yok” dediği 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin CHP’deki dataları alan mühendisler, YSK’nın sitesindeki verilerle karşılaştırmalı inceleme yaptı.Bu incelemeler sonunda, seçim sonuçlarını en iyi izleyen muhalefet partisi olan CHP’nin sisteminde bile önemli açıklar olduğu tespit edildi.

Bunların nasıl giderilebileceğine yönelik bulgular raporlaştırıldıktan sonra CHP yönetiminden randevu istendi. CHP’lilerle yapılan görüşmelerde açıkların giderilmesi gerektiği sonucuna varıldı.Bu sunumda partideki sistemin iki önemli açığı olduğu anlatıldı. Aynı sunumun MYK’ya da yapılması gündeme geldi ancak o gün ve sonraki haftalarda sunum yapılamadı.

Neyi anlattılar?

Sunumda, sorunlu olduğu düşünülen 2 bin sandık üzerinde yapılan inceleme aktarıldı. Geliştirilen akıllı algoritmalar sayesinde, YSK’nın verileri de incelenerek 2 bin sandıktan 250’sinin sonuçlarının hatalı olduğu görüldü.İki sandıkta aynı görevlinin imzasıSunumda, hatalı sonuçlara yönelik bazı örnekler de sıralandı:İki farklı sandığın tutanaklarında aynı kişinin imzası bulundu.

Farklı sandık kurulundaki kişinin, bir başka sandığın tutanağına nasıl imza atabildiğinin araştırılmadığı anlaşıldı.Tutanaklarda elle yapılan oynama ve tahrifatlar bulundu ve bunlar için de işlem yapılmadığı görüldü.Aynı evde yaşayan çocukların isimlerinin de aynı olduğu tespit edildi.100 yaşın üzerindeki insanlar bulundu.Kaydırılmış seçmenler tespit edildi. Bunlardan bazılarının geçen seçimde bu bölgeye, şimdi de farklı bölgeye kaydırıldığı saptandı. Bu kişilerin gerçekte olup olmadıklarının araştırılması gerektiği vurgulandı.

CHP’liler YSK’nın sonucunu girmiş

Bir kentte, aynı evdeki üç kızdan ikisinin adının Şeyma olduğu saptandı.CHP başta olmak üzere, muhalefet partilerinin sandık başında tuttukları tutanağın YSK’nın tutanağından farklı olduğunu görünce, kendi tutanaklarını değiştirdikleri görüldü. Partili görevlilerin, ya kendi tutanaklarının yanlış olduğu inancıyla ya da kendileri hiç tutanak tutmadığından YSK’nın verilerini, CHP verileriymiş gibi genel merkeze gönderdi.

Genel merkez YSK’dan gelen verilerle karşılaştırma yaptı. Tutanakta zaten YSK verisi olduğundan, hatalı sandık, doğru sayılmış gibi kabul edildi.Tutanak düzenlemeyen sandık görevlileri, sonuç girebilmek için YSK verisini kullandı ve bu da sandığın doğru sayıldığı sonucunu doğurdu.

Farklı sandıklarda aynı sonuçlar

Birçok sandıkta kopyalama sonuçların olduğu görüldü. Örneğin Sarıyer Büyükdere Mahallesi’ndeki 1037 nolu sandıkla, Sarıyer Kireçburnu Mahallesi’ndeki 1137 nolu sandığın sonuçları, mümkün olmamasına rağmen, birebir aynı çıktı.Hatalı 250 sandıkta, 136 hatanın CHP tarafından bulunduğu, 42 sandıkta CHP örgütünün hatalı giriş yaptığı, 68 sandıkta bilgi girişi olmadığı saptandı.

Buna karşılık hatalı sandıklarla ilgili suç duyurusu dahil yasal işlem yapılmadığı anlaşıldı.İstanbul Bağcılar’da, YSK’nın “kaydırma” tespit ettiği anlaşıldı. CHP’nin de aynı hatayı yaptığı görüldü ve bu durum YSK’nın sonuçlarının kullanıldığını ortaya koydu.

800 bin değişikliğe 33 saat

YSK’nın sandıklardaki değişikliklerle ilgili verdiği itiraz süreleri incelendi. Sandıklarda yapılan 800 bin değişiklik için partilere sadece 33 saat verildiği saptandı.Halen seçmen listelerinde iki yüzyıl önce doğmuş 84 seçmenin bulunduğu anlatıldı. Örnek olarak Gümüşhaneli Refiye teyzenin 1876 doğumlu olduğu ve oy vereceği sandığın belirlendiği gösterildi.

Sayım cetveli ile tutanaklarının tutmadığı görüldü. Denizli Selçukbey’de HDP oyunun Vatan Partisi’ne, CHP oyunun HDP’ye yazıldığı örneklendi.Sandık sonuçlarında fark edilen hataların, sorun yaşanmaması adına veriler girilirken YSK kayıtlarıyla düzeltildiği tek tek gösterildi.Aynı sandığa ait farklı sonuç tutanaklarının olduğu YSK kayıtlarıyla kanıtlandı.

YSK sonuçları ne kadar kesindir?

Sunumda, bütün bu veriler ortadayken, YSK’nın kesin sonuçlarının ne kadar kesin olduğunun sorgulanması gerektiği kaydedildi.

Hala dönüş yok

Kılıçdaroğlu’nun verdiği talimata rağmen, bilgisayar mühendislerine herhangi bir dönüş olmadı. MYK toplantısına çağrılmayan mühendisler, bütün sorunun çözülemeyeceğini ancak birkaç önlemin alınabileceğini belirtmelerine rağmen CHP’den bekledikleri ilgiyi göremedi.

Mühendisler, önlemlerini yetersiz buldukları HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nden de dönüş alamadı. Bu partilerin sisteminin zaten CHP’nin sisteminin yanında son derece yetersiz olduğu, HDP ve Saadet Partisi’nin kısmen önlem alabildiği vurgulandı.

YSK’ya rapor gitti

BMO da mühendislere paralel olarak, hazırladığı raporu YSK’ya gönderdi. Raporda, adil bir seçim sisteminin oluşturulabilmesi için YSK ve partilere verilen itiraz sürelerinin son derece yetersiz olduğu, seçmen kayıtlarının en başta Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilmesi gerektiği kaydedildi.

Genel Müdürlüğün özellikle belli yaşın üzerindeki vatandaşlar, yazım hataları nedeniyle yapılan birden fazla kayıtlar, makul süre olmadan doğan çocuklar, birden fazla TC no kaydı konusunu incelemesi gerektiği vurgulandı. Bunun için e-devlet üzerinden çapraz kontroller yapılması önerildi ve nasıl yapılacağı gösterildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.