Ana Sayfa Dünya Bağışçılardan Suriyeliler için yedi milyar dolar yardım taahhüdü

Bağışçılardan Suriyeliler için yedi milyar dolar yardım taahhüdü

449
0

Suriyeli mülteciler için toplanan uluslararası bağışçılar, yedi milyar dolar toplanması taahhüdünde bulundu. Ancak BM bu taahüdün gerekli miktarın biraz gerisinde olduğunu açıkladı.

İç savaşın dokuzuncu yılına girmek üzere olduğu Suriye için toplanan uluslararası konferansa katılan devletler, sivillere yardım amacıyla yedi milyar dolarlık bağış taahhüdünde bulundu.

Brüksel’deki “Suriye’nin ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi” isimli üç gün süren konferansın sonunda konuşan Birleşmiş Milletler Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, arzu edilen miktarın altında kalsa da çıkan sonuçtan memnun olduklarını açıkladı.

Ülkesini terk eden ve çoğu Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e sığınan yaklaşık 5,6 milyon Suriyeli için 5,5, ülke içinde yerinden edilenler için de 3,3 milyar dolar yardıma ihiyaç duyuluyor.

Zirvede hedeflenen yaklaşık 9 milyar dolarlık yardım taahhüdüne tam olarak ulaşılmasa da mevcut taahhütten memnun olan Lowcock, Suriyelilerin çektikleri sefaletin ise ancak siyasi bir çözüm ile dineceğini kaydetti.

AB’den Türkiye’ye 1,7 milyar dolar yardım

Konferansın son gününde konuşan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de Birlik’in Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2019 yılında Ankara’ya 1,5 milyar euro mali yardımda bulunacağını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.