Ana Sayfa Haberler İngiltere’de gözler yeni Brexit oylamasında

İngiltere’de gözler yeni Brexit oylamasında

409
0

İngiltere’de Başbakan May’in AB ile yaptığı Brexit anlaşmasının parlamentoda ikinci kez reddedilmesinin ardından bugün yeni bir oylama yapılacak. Vekiller bu defa AB’den ayrılığın anlaşmasız olup olmayacağını oylayacak.

Birleşik Krallık’ta Başbakan Theresa May’in Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı Brexit anlaşmasının milletvekilleri tarafından ikinci defa reddedilmesinin ardından bugün gözler bir kez daha parlamentoda olacak.

Avam Kamarası bu kez anlaşmasız ayrılık seçeneğini oylayacak. Bu seçenek kabul edilirse Birleşik Krallık, daha önceden belirlenen 29 Mart tarihinde, herhangi bir anlaşma olmaksızın AB’den ayrılacak.

Oylamadan anlaşmasız ayrılık aleyhinde bir sonuç çıkması bekleniyor. Ancak parlamento, böyle bir durumda, alternatif bir çözüm üzerinde anlaşamazsa 29 Mart’ta yine de anlaşmasız bir şekilde AB’de ayrılabilir.

May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 15 Ocak’ta yapılan oylamada 230 oy farkla reddedilmişti. Ancak May’in dünkü oylamaya 24 saat kala AB yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonucu Brüksel’den almayı başardığı bazı güvencelerin eklendiği yeni metin de 242’ye karşı 391 oyla reddedildi.

MAY: AB YANIT BEKLİYOR

İngiltere Başbakanı May, ülkesinin hiçbir anlaşma olmaksızın AB’den çıkması hâlinde “ciddi bir ekonomik şok” yaşayabileceği konusunda uyarıyor. Birçok milletvekili de bu görüşü paylaşıyor.

Milletvekilleri anlaşmasız ayrılık seçeneğini reddederse, Avam Kamarası yarın yapılacak yeni bir oylamada Brexit’in ertelenmesi için AB’den talepte bulunulup bulunulmamasına karar verecek.

Ancak May dünkü oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Anlaşmasız ayrılığı reddedip (ayrılma sürecini) uzatma yönünde karar almak da karşılaştığımız sorunları çözmeyecek” dedi.

“AB, böyle bir uzatma isteyerek ne yapmayı amaçladığımızı da bilmek isteyecek. Bu parlamento bu sorunun yanıtını vermek zorunda” diyen May, Lizbon Anlaşması’nın Brexit sürecini başlatan ilgili maddesini kastederek, “Örneğin parlamento, 50’nci maddenin (işletilmesinin) geri çekilmesini mi istiyor?” ifadesini kullandı. May, “Ya da ikinci bir referandum düzenlemek mi istiyor? Veya anlaşmalı ayrılık istiyor ama bu anlaşmayı mı beğenmiyor?” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.