Ana Sayfa Dünya Avrupa Parlamentosu’ndan karar: Kuzey Akım 2 durdurulsun

Avrupa Parlamentosu’ndan karar: Kuzey Akım 2 durdurulsun

666
0

Avrupa Parlamentosu (AP), Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesini durdurma çağrısına yer verilen bir kararı kabul etti.

AP, ABD’nin durdurulması için ilgili Avrupa ülkelerine yoğun baskı uyguladığı Kuzey Akım 2 projesi hakkında bir karar aldı. Bağlayıcı olmayan kararda Kuzey Akım 2 projesinin durdurulması yönünde çağrı yapıldı.

Kuzey Akım 2’nin AB’nin Rus gazına olan bağımlılığını artırdığına ve AB iç pazarı için tehdit oluşturduğuna dikkat çekilen kararda, projenin AB’nin enerji politikasına ve stratejik çıkarlarına uygun olmadığı, bu nedenle durdurulması gerektiği savunuldu.

‘YAPTIRIMLARI GENİŞLETMEYE HAZIR OLMALIYIZ’

402 parlamenterin kabul, 163’ünün ret oyu, 89’unun da çekimser oy verdiği kararda, “Rusya’nın uluslararası hukuk ihlallerine devam etmesi halinde AB, bireysel yaptırımlar ile finans ve teknoloji erişiminin kısıtlanması da dahil olmak üzere Rusya’ya yaptırımları genişletmeye hazır olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

‘RUSYA ARTIK STRATEJİK ORTAK OLARAK GÖRÜLMEMELİ’

Kararda Avrupa ülkelerine Rusya’yı artık stratejik ortak olarak görmeme çağrısı da yapıldı.

YILDA 55 MİLYAR METREKÜP KAPASİTEYE SAHİP

Kuzey Akım 2 projesi, Baltık Denizi’nin altından geçerek Rusya’dan Almanya’ya uzanan ve yıllık kapasitesi toplam 55 milyar metreküp olan iki kollu hat inşa edilmesini öngörüyor.

Hat Rusya, Finlandiya, İsveç, Danimarka’nın bölgesel veya münhasır ekonomik bölgeleri üzerinden Almanya’ya geçecek.

ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell, Kuzey Akım 2 projesine katılan firmalara hitaben yazdığı mektupta Amerika’nın Yaptırımlar Aracılığıyla Düşmanlarla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında cezalandırılabileceğini belirtmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.