Ana Sayfa Dünya Zarrab Savcısı Bharara’nın yeni kitabında Erdoğan detayları

Zarrab Savcısı Bharara’nın yeni kitabında Erdoğan detayları

619
0

Türkiye kamuoyunda “Zarrab savcısı” olarak bilinen Eski ABD New York Savcısı Preet Bharara, yeni kitabıyla bir kez daha Türk kamuoyunun gündeminde. Kitapta, Zarrab dava sürecinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Washington yönetimi arasında perde arkasında yaşananlar anlatılıyor.

Erdoğan’ın davaya müdahalesinin “bir dönüm noktası olduğunu” söyleyen Bharara, davanın, Erdoğan’ın otokrasisine giden yolda talihsiz bir kilometre taşı olduğunu belirtiyor.

ABD’li eski savcının kitabında, 15 Temmuz darbe girişimi de var. Bharara, “Erdoğan’ın paranoyası ve kendini koruması hiç şüphesiz darbe girişimi ile güçlendi” görüşünü dile getiriyor.

Türkiye’de kapatılan 17 Aralık 2013 yolsuzluk ve rüşvet skandalının bir numaralı ismi Reza Zarrab, 2016’da İran yaptırımlarını delme suçlamasıyla ABD’de tutuklanmıştı. Reza Zarrab’ın davası sonrası savcı Preet Bharara Türkiye’de fenomen haline geldi.

Zarrab, Türkiye’deki 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında tutuklanmış, ancak iktidarın yargılamalar üzerindeki baskısı neticesinde serbest bırakılmıştı. O dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hayırsever iş adamı” olarak nitelediği Zarrab, ABD’deki davada itirafçı olup her şeyi anlatınca “hain” damgası yemişti.

Bharara, kitabında Erdoğan ile dönemin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında 2016 Eylül’ünde geçen ikili görüşmenin kamuoyuna çok yansımayan içeriğinden bahsediyor.

“O görüşmede iki ana gündem maddesi vardı. Erdoğan, benim kovulmamı ve Zarrab’ın serbest bırakılmasını istedi” diyen Bharara, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasında geçen 90 dakikalık konuşmanın yarısının Zarrab davası konusu olduğunu söylüyor. 

Bharara’nın aktardığına göre ilginç bir detay daha dikkat çekiyor. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da Joe Biden’ın eşi Jill Biden’la yaptığı görüşmede Zarrab davasını gündeme getirdiğini kaydediyor.

Bharara, yaşanan gelişmelerden bahsederken, “Durumu hayal edin; Erdoğan, Obama ile telefon görüşmesinde dahi bu davayı tartıştı” diyor.

Bharara, “Stay Tuned with Preet” adlı podcast şovunda da, Erdoğan için ağır ifadeler kullanarak, “Bir yabancı ülkenin lideri, yani Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı ile görüşerek neden bir yerel savcının kovulmasını istesin? İran vatandaşı ve Türk oturumlu, altın taciri bu kişi aynı zamanda Erdoğan’ın ve Erdoğan ile birlikte onun gibi yolsuz arkadaşının da arkadaşı ve ortağı” demişti.

Savcı Preet Bharara, Trump yönetimi ile birlikte görevine devam edememiş ve Zarrab davası, daha sonra Hakan Atilla davasına dönüşmüştü. Eski Halkbank yöneticisi Atilla, mayıs ayında 32 ay hapis cezasına çarptırıldı. Zarrab’ın ise FBI gözetiminde serbest kaldığına dair bilgiler ve görüntüler basına yansımıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.