Ana Sayfa Dünya Pakistan Başbakanı İmran Han’dan Hindistan’a: Oturup konuşmalıyız

Pakistan Başbakanı İmran Han’dan Hindistan’a: Oturup konuşmalıyız

558
0

Bu sabah erken saatlerde Pakistan hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Keşmir üzerinde iki Hindistan jetini düşürüp en az bir Hint pilotu gözaltına almasının ardından konuşan Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’a diyalog çağrısında bulundu.

Hindistan ile görüşme çağırısında bulunan Han, nükleer silahlara sahip iki ülke arasında yaşanan çatışmalarla tırmanan gerilimin azaltılması için ‘aklıselimin galip gelmesini umduğunu’ ifade etti.

Han televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, “Tarih bize savaşların yanlış hesaplamalarla dolu olduğunu gösteriyor. Benim sorum, elimizdeki silahlar düşünüldüğünde bu yanlış hesaplamayı yapmanın bedelini ödeyip ödeyemeyeceğimiz. Oturup konuşmalıyız” dedi.

PAKİSTAN NE DİYOR?

Pakistan Silahlı Kuvvetleri, bu sabah erken saatlerde Hindistan kontrolündeki Keşmir’e yönelik bir hava operasyonu düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada, operasyonun hava sahası ihlali gerçekleştirilmeden düzenlendiği ve Pakistan savaş uçaklarının sadece askeri hedeflere kilitlendiği ancak ateş açmadığı belirtildi.

Bu operasyon üzerine Hindistan savaş uçaklarının misilleme amacıyla havalandığı ve Pakistan hava sahasını ihlâl ettikleri belirtildi.

Hava sahası ihlali yapan iki Hindistan savaş uçağını düşürdüğünü duyuran Pakistan, iki Hint pilotun da esir alındığını açıkladı ve pilotun fotoğraflarını basınla paylaştı.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur, Twitter’dan paylaştığı mesajda “Kontrol hattını geçen iki Hindistan savaş uçağı Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından Pakistan hava sahasında düşürülmüştür. Söz konusu uçaklardan birisi Pakistan kontrolündeki Keşmir bölgesinde, diğeri ise Hindistan kontrolündeki Keşmir bölgesine düşmüştür. Bir Hint pilot gözaltına alınmıştır” demişti.

Pakistan Enformasyon Bakanlığı ise düşürülen uçaklardan birisinin görüntülerini paylaştı ve “Tebrikler Pakistan Hava Kuvvetleri. Bütün ulus sizlerle gurur duyuyor” mesajını paylaştı.

HİNDİSTAN NE DİYOR?

Pakistan’ın iki Hint uçağının düşürüldüğünü açıklamasından sonra, Hindistan tarafı Pakistan uçaklarının saldırı girişiminin engellendiği sırada bir savaş uçağının düştüğünü doğruladı ve bir pilotun kaybolduğunu açıkladı.

Hint Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Hint uçaklarının Pakistan uçaklarıyla çatışmaya girdiğini ve Pakistan’a ait uçaklardan birinin düşürüldüğünü söyledi.

Sözcü “Bu çatışmada, maalesef bir MiG 21 uçağımızı kaybettik. Pilot kayıp ve Pakistan pilotun ellerinde olduğunu söylüyor. Bilgileri değerlendiriyoruz” dedi.

Hindistan basınında çıkan haberlerde Pakistan’ın sabaha karşı gerçekleştirdiği ilk hava operasyonunda üç Pakistan savaş uçağının hava sahası ihlâli yaptığı iddia edildi.

GERİLİM NASIL TIRMANDI?

14 Şubat Perşembe: Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölümünde bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenlendi. Saldırılarda en az 40 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı Keşmir’in Pakistan’a bağlanması için mücadele verdiğini söyleyen cihatçı örgüt Ceyşi Muhammed üstlendi.

15 Şubat Cuma: Hindistan hükümeti, saldırılardan Ceyşi Muhammed’i sorumlu tutsa da Pakistan’ı da örgütü engellememekle suçladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, “Terörist gruplara ve onların efendilerine sesleniyorum. Büyük bir hata yaptılar. Çok ağır bir bedel ödeyecekler” dedi.

26 Şubat Salı: Hindistan Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Pakistan hava sahasına girerek Balakot bölgesinde hava operasyonu düzenledi. Hindistan, operasyonlarda çok sayıda Ceyşi Muhammed militanının öldürüldüğünü söylese de Pakistan can kaybı yaşanmadığını iddia etti ve Hindistan’ın düşmanca yaklaşımına yanıt verileceğini belirtti.

27 Şubat Çarşamba: Hindistan ve Pakistan’a ait savaş uçakları önce Keşmir’in Hindistan kontrolündeki bölgesinde, ardından da Pakistan kontrolündeki tarafında karşı karşıya geldi. Pakistan iki Hint savaş uçağının düşürüldüğünü ve bir pilotun yakalandığını söyledi. Hindistan ise bir uçağın düştüğünü teyit etti ancak olayın Pakistan uçakları ile girilen çatışma sonucu yaşandığı iddialarına dair bir açıklama yapmadı. Hindistan iki pilotunun yanı sıra bir de sivilin öldüğünü belirtti.

SINIR KONTROL HATTINDA EVLER TAHLİYE EDİLİYOR

1971’den bu yana iki ülke ilk kez karşılıklı olarak birbirlerinin hava sahasına girerek hava operasyonları düzenlerken, karadan da karşılıklı olarak topçu ateşi açılıyor.

Salı günü Hindistan ordusunun açtığı topçu ateşi sonucu dört sivil hayatını kaybetmiş, 10 kişi de yaralanmıştı.

Hindistan ise Pakistan’ın topçu ateşleri sonucu beş askerinin yaralandığını belirtmişti. Sınır kontrol hattındaki okullar tırmanan gerilim nedeniyle tatil edilmiş durumda.

Bölgede yaşayanlara da evlerini terk etmeleri çağrıları yapılıyor.

Hem Pakistan hem de Hindistan, nüfusun büyük bölümünün Müslüman olduğu Keşmir üzerinde hak iddia ediyor. İki nükleer güç, bugüne kadar Keşmir sorunu ile patlak vermiş olan üç savaş yaptı. Keşmir’in idaresi, Hindistan ve Pakistan arasında bölünmüş durumda.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.