Ana Sayfa Ekonomi İşte yeni Türkiye’den görüntüler! 70 kişilik ilana 13 bin kişi başvurdu

İşte yeni Türkiye’den görüntüler! 70 kişilik ilana 13 bin kişi başvurdu

552
0

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım 2018’e ilişkin iş gücü istatistiklerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 3 milyon 981 bin kişiye yükseldi. Türkiye’de işsizliğin boyutunu en net şekilde ortaya koyan bir fotoğraf Mersin’den geldi. Ortalama olarak yaklaşık 4 milyon kişiye ulaştığı ülkemizde Mersin’de, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki 70 kişilik geçici iş ilanına 13 bin 9 kişi başvurdu. Çalışmaya hak kazanan kişiler, spor salonunda noter huzurunda çekilen devasa bir kutuya konulan isimler arasından kurayla belirlendi.

Türkiye İş Kurumu tarafından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere 70 kişinin istihdam edileceği geçici iş için ilan verildi. İlana 13 bin 9 kişi başvuru yaptı. Başvuru sayısının fazla olması nedeniyle işçilerin belirlenmesi amacıyla kura çekimi yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda, Servet Tazegül Spor Salonu’nda noter huzurunda kura çekimi yapıldı. İş umudu ile salona gelen adaylar, kurayı tribünlerden kameralar yardımıyla canlı olarak izledi.

Kura töreninde konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Oğuz Kaymaz, kura çekiminin Bakanlığın personel alımı ile ilgili yapıldığını belirterek, “Mersin ilimize 70 kadro düştü. Bu kadrodan 11’i temizlik, 14’ü güvenlik, 5’i engelli, 1’i eski hükümlü, 20 gençlik lideri, 19’u aşçı ve aşçı yardımcısı olmak üzere 70 kişinin kura çekimini hem canlı yayında hem de kamera kayıtları altında yapıyoruz. 10 binin üzerinde başvurunun olduğu bu kura çekimi inşallah memleketimize, Mersin’imize hayırlı olur” dedi.

Aralarında üniversite mezunlarının da bulunduğu adaylar, kurada isimlerinin çıkması için dua etti, töreni heyecanla izledi. Kurada adını gören adaylar büyük sevinç yaşarken, diğer adaylar ise üzüldü. Salonda ismi okunan adaylardan 2 çocuk annesi Yasemin Sert (42), “Çok mutluyum. Allah herkese iş versin. Adım çıktığında çok mutlu oldum. Çünkü çok ihtiyacım vardı” diye konuştu.

BURDUR’DA 15 KİŞİLİK İŞE 3.7 BİN BAŞVURU

Öte yandan Burdur’da yine Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü bünyesinde işe alınacak 15 kişilik kontenjan için 3 bin 728 kişi başvurdu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde illerde alınacak personel alamı ilanı yapıldı. İŞ-KUR üzerinden yapılan başvurularda ise 2 kişilik temizlik görevlisi için 2 bin 990 kişi başvuru yaptı. 3 kişilik engelli kadrosu için 191, 2 kişilik eski hükümlü kadrosuna 34, 4 kişilik güvenlik görevlisi kadrosuna 452 kişi, 2 kişilik cankurtaran kadrosuna 22 ve 2 kişilik havuz suyu operatörlüğüne ise 39 kişi başvuru yaptı. Toplamda 15 kişilik kadroya 3 bin 728 kişi başvuru yaptı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.