Ana Sayfa Haberler Seçim öncesi af mı çıkıyor? İşte detaylar…

Seçim öncesi af mı çıkıyor? İşte detaylar…

37475
0

Uzun süredir tartışılan ve merak edilen af konusu, yaklaşan seçimle birlikte yeniden gündemde. Ceza Hukukçusu Avukat Murat Akkoç, MoonStar TV’de konuya ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Turan Görüryılmaz’ın sorularını cevaplayan Akkoç, af beklediğini söyledi.

Avukat Murat Akkoç:

“Bizim devlet geleneğinde her darbeden sonra genel af çıkar. 15 Temmuz’dan sonra darbe hukuku dönemi yaşanıyor. Ne zaman bunu getirecekler diye bekliyordum. Denetimli serbestlik gibi, infaz kanununda değişiklik söz konusu. Af konusunda birkaç farklı görüş, proje, taslak var. Erdoğan, neyi öngörürse o çıkacak. En son Avrupa Birliği sürecinin askıya alınması tehdidi, Ankara’nın terörle mücadele politikasında düzenleme yapmasını zorunlu kılıyor”.

Muhtemel affın, cezaevlerinde uydurma suçlarla tutulan binlerce masumu ilgilendirdiği gibi, Murat Akkoç’a göre iktidar kendisini düşünüyor.

“Af tasarısı, cezaevindekiler ve terörle yargılananlara bir biçimde yansıyacak. İnfaz kanunundaki değişiklik öncelikle siyasi iktidara gerekli. Çünkü iktidar 17/25’ten sonra yargı bürokrasisini adeta suç makinesine dönüştürdü. 500 bin insan hakkında adli ve idari soruşturma/kovuşturma yürütülüyor. Bu ancak darbe hukuku ile açıklanır, ceza hukukunda karşılığı yok. iktidarın hakim/savcıları kurtarmak adına yapması gereken zorunlu bir düzenleme”.

Avukat Murat Akkoç, şartlı bir af beklediğini söyledi.

“Tartışılan af tasarısının bir biçimde çıkacağını, terörle yargılananların bunun içine alınacağını düşünüyorum. Tasarıda, “kamuya dönmeme” ve “devlete tazminat davası açmama” gibi şartlar var. Darbeler «kendine göre» amacına ulaşınca.. ‘Hukuksuzlukları ortadan kaldıralım’ gibi düşüncelerle af yasaları çıkar. Eklenecek kimi koruma maddeleri, sorumluları yargılanmaktan kurtaramayacak, açık yüreklilikle söyleyeyim”.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.