Ana Sayfa Dünya Irak, ABD’nin çekilme tarihini işaret etti: En geç 1 Nisan…

Irak, ABD’nin çekilme tarihini işaret etti: En geç 1 Nisan…

393
0

ABD’nin Suriye’den çekilme kararıyla ilgili her gün yeni spekülasyon ortaya atılırken, Irak’tan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Irak Başbakan Danışmanı Abdulkerim Haşim Mustafa, ABD’nin Irak üzerinden gerçekleştireceği çekilmeyle ilgili tarih verdi.

Suriye’nin kuzeyindeki yaklaşık 2 bin askerini çekmeye hazırlanan ABD, Irak’la anlaşmaya vardı. Irak Başbakan danışmanı Abdulkerim Haşim Mustafa, Bağdat ve Washington’un ABD askerlerin Irak üzerinden çekilmesi için anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Mustafa’nın verdiği bilgiye göre, çekilme en geç 1 Nisan’da başlayacak.

ABD Başkanı Donald Trump, 2018’in son günlerinde Suriye’deki askerlerin eve döneceğini ilan etmişti. Terör örgütü YPG ile birlikte hareket eden ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde 18 üssü bulunuyor.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel ve diğer üst düzey komutanlar, dün Suriye’deki bir hava üssünde YPG’lilerle bir araya gelmişti.

Yapılan görüşmede, YPG’lilerin 1500 ABD askerinin Suriye’de kalmasını istediği, General Votel’in ise, çekilme planının uygulanmaya devam ettiğini belirterek, “Bizden istediklerini elbette anlayışla karşılıyoruz ancak şu anda bu doğrultuda değiliz” dediği öğrenilmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.