Ana Sayfa Dünya Sarı Yelekliler kazandı…

Sarı Yelekliler kazandı…

606
0

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, hükümetin hafta sonu başkent Paris’te yaşanan şiddet olaylarından sonra, “Öfkeyi duyduk, akaryakıt dahil olmak üzere 3 ayrı kalemde vergileri 6 ay boyunca askıya alma kararı aldık” dedi.

Başbakan Edouard Philippe protestolar sonrası alınan önlemleri parlamentoda açıkladı. Televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında Edouard Philippe, “Hiç bir vergi bizim ulusal bütünlüğümüzün tehlikeye atılmasını hak etmiyor. Fransızların öfkesini duymamak için sağır olmak gerekiyor” ifadesini kullandı.

Edouard Philippe, yerel istişarelerin 15 Aralık-1 Mart tarihlerinde gerçekleşeceğini belirterek, yönetimin öngörülen değişikliklerde iyileştirmeye gidebileceği mesajını erdi.

Başbakan, “Hükümet önerilerde bulundu. Belki bunlar yeterli ve uygun değildi. Çözüm, büyük kentlerde ve taşrada farklı olmalıydı. Bunu gelin birlikte konuşalım, iyileştirelim ve bir sonuca bağlayalım. Ben bunun için hazırım” ifadesini kullandı.

Olayın daha da büyümemesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Philippe, “Ancak bu durum bizim ekolojik dönüşümden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor” dedi.

Fransızlara sükunete dönüş çağrısında bulunan Philippe, uzun zamandır saklı olan bir öfkenin ortaya çıktığını ve bugün kendisini toplu eylemlerle dışa vurduğunu dile getirdi.

SARI YELEKLİLERDEN TEPKİ: BUNLAR ÇEREZ, DAHA CİDDİ ADIMLAR BEKLİYORUZ

Hükümetin vergileri askıya alma kararı genel olarak Sarı Yelekliker tarafından yetersiz olarak değerlendirildi.

Sarı Yeleklikler hareketin Val d’Oise bölgesi sözcüsü Laetitia Dewalle, “Akaryakıta getirilen zamlar eylemlerin başlanmasında etkili oldu, ama bu hareket artık sadece bundan ibaret değil, genel olarak hayat pahalılığını protesto ediyoruz, o yüzden hükümet yetkililerin daha somut adımlar beliyoruz” diye konuştu.

Fransa’nın güneydeki Vaucluse bölgesinde Sarı Yeleklilerin sembol isimi haline gelen Christophe Chalençon, hükümetin kararını sadece “çerez” olarak değerlendirdi. Hükümetten “çok daha ciddi adımlar” beklendiğini belirten Chalençon, ek vergilerin askıya alınması değil, iptal edilmesi istediklerini açıkladı.

Sosyal medyaya örgütlenen Sarı Yelekliler protesto eylemlerinin gelecek günlerde devam edeceğini açıkladı. Facebook’taki birçok grupta, gelecek haftasonu başkent Paris ve diğer kentlerde eylem yapılacağı duyuruldu.

Fransa hükümeti, Sarı Yelekliler hareketinin başladığı günlerde akaryakıt zamlarından geri dönüş olmayacağına yönelik kararlı açıklamalar yapmıştı. Ancak özellikle Paris’teki eylemlerin şiddete dönüşmesinin hükümeti geri adım atmaya zorladığı tahmin ediliyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, açlık grevi başlatan Patrick de Perglas isimli bir Sarı Yelekliyi, Elysee Sarayı’nda kabul ettiği bildirildi.

MACRON VE PHİLİPPE’NİN POPÜLARİTESİ DÜŞTÜ

Öte yandan yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakanı Edouard Phillippe’nin halk nezdindeki popülaritesi rekor seviyeye düştü. Ankete göre Macron’un performansına verilen onay 6 puan düşerek yüzde 23’e, Başbakan Phillippe’nin ise 10 puan düşerek yüzde 26’ya indi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.