Ana Sayfa Haberler “Gezi, ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve onurlu sayfasıdır.”

“Gezi, ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve onurlu sayfasıdır.”

643
0

Gezi Parkı soruşturmasıyla ilgili Taksim Dayanışması basın toplantısı düzenledi…

Taksim Dayanışması, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde Gezi direnişi ile ilgili yeniden soruşturma başlatılmasına yönelik basın toplantısı düzenledi.

 

Taksim Dayanışması adına basın açıklaması, Mücella Yapıcı tarafından okundu. “Gezi ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve en onurlu sayfasıdır” denilen açıklamada iktidarın hukuk tanımayan uygulamalarının mayıs ayı sonunda amansız bir şiddete dönüştüğü hatırlatıldı.

Devamında özgürlük ve demokrasi talepleriyle ülkenin dört bir yanında eylemlerin başladığı hatırlatılarak bu eylemin ilk günden beri karalanmaya, hak taleplerinin suç unsuru gibi gösterilmeye ve gerçekliğin çarpıtılmaya çalışıldığına dikkat çekilerek Gezi direnişinin yargılanamayacağı, hakkında şaibe dahi yaratılamayacağı vurgulandı. Açık şekilde tartışmalar yapılarak kararlar alındığı hatırlatılan açıklamada, “Gezi’nin şefi yoktur” denildi ve “içeride veya dışarıda finansörü” olmadığı kaydedildi.

Bu süreçte onlarca kişinin gözünü kaybettiği, binlerce kişinin yaralandığı, katledilenlerin faillerininse korunduğuna dikkat çekilen açıklamada yargılanması gerekenlerin ölüm ve yaralanmalara neden olanlar olduğu ifade edildi. Haklı talepler karşısında düşman yaratma, suç icat etme ve “darbe ve terör örgütü” çıkarma girişimlerine tepki gösterilerek ilk günkü taleplerinin arkasında oldukları belirtildi.

Toplantıda;

“İktidarın niyetini biliyor ve reddediyoruz. Gezi, en barışçıl ve en kapsayıcı bir harekettir. Yaşama her boyutuyla sahip çıkmanın adıdır. Sonuna kadar savunacağız.”

“Gezi, ilk gününden bugüne ısrarlar karalanmak istenmekte, talepler bir suç unsuru olarak görülmekte, meşru gerçeklik çarpıtılmaya çalışmaktadır. demokrasi ve özgürlük çığlığını karalama çabasından artık vazgeçin” mesajları verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ‘Gezi soruşturması’ kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğü, Taksim Dayanışması’ndan ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yöneticilerinden yüksek mimar Mücella Yapıcı da ifadeye çağırılmıştı.

Taksim Dayanışması’ndan avukat Can Atalay ve şehir plancısı Tayfun Kahraman, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Parti Meclis Üyesi Ahmet Saymadi ve Haluk Ağabeyoğlu da geçen günlerde ifadeye çağrılmış, Kahraman, Saymadi ve Ağabeyoğlu ifadelerini vermişti.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.