Ana Sayfa Dünya Fransa’da ‘Sarı Yelekliler’ zirvesinden OHAL çıkmadı

Fransa’da ‘Sarı Yelekliler’ zirvesinden OHAL çıkmadı

495
0

Fransa’da “Sarı Yelekliler” olarak bilinen akaryakıt zammı protestolarının büyümesi üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katılımıyla gerçekleşen güvenlik zirvesinden olağanüstü hal (OHAL) kararı çıkmadı. Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet “Bu aşamada olduğumuza emin değilim ve olağanüstü hale karşı alternatiflerin olduğunu düşünüyorum” dedi.

G20 zirvesi nedeniyle gittiği Arjantin’den dönen Fransa Cumhurbaşkanı Macron büyüyen ‘Sarı Yelekliler’ protestolarını görüşmek için pazar günü güvenlik birimi yöneticileriyle acil durum toplantısı düzenledi. Macron, Başbakan Edouard Philippe’den muhalefet parti liderleri ve Sarı Yeleklilerden bir heyet ile görüşmesini istedi.

Öte yandan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da Başbakan Philippe ile görüşmek istiyor. Hidalgo başkentte gerçekleşen protesto gösterilerindeki güvenlik konusunda kendisiyle görüşmeyen hükümeti eleştirdi.

Macron pazar öğle saatlerinde, Sarı Yeleklilerin akaryakıt zamlarını protesto ettiği başkentteki Charles de Gaulle Meydanı ve çevresindeki caddelerde incelemelerde bulunduktan sonra “kriz” toplantısı için Elysee Sarayı’na geçmişti.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: EN AZ 263 KİŞİ YARALANDI, 630 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fransa İçişleri Bakanlığından, cumartesi günü ülke genelinde düzenlenen akaryakıt zammı protestolarına 136 bin kişinin katıldığı, çıkan olaylarda 263 kişinin yaralandığı ve 630 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gösterilerde çıkan olaylarda 81’i polis 263 kişinin yaralandığı ifade edilen açıklamada, 378’i Paris’te olmak üzere ülkede toplamda 630 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Bu arada, Adalet Bakanı Nicole Belloubet, düzenlediği basın toplantısında, gözaltına alınanların yaklaşık 3’te 2’sinin yargılanacağını açıkladı.

17 Kasım’dan bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetti, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralandı, bin 424 kişi de gözaltına alındı.

Ülke genelinde “Sarı Yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım’dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülüyor. Protestolar, Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron’dan başta akaryakıt vergilerini düşürmesini ve yaşamlarını rahatlatacak ekonomik düzenlemeler yapmasını talep ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.