Ana Sayfa Dünya Fransa’da Sarı Yelekliler yeniden meydanlarda

Fransa’da Sarı Yelekliler yeniden meydanlarda

563
0

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin akaryakıta getirdiği ek zamları protesto eden Sarı Yelekliler Paris’te bugün yine meydanlara indi. Olaylarda onlarca kişi gözaltına alındı. Ayrıca şu ana kadar 11’i polis toplamda 65 kişi yaralandı.

Eylemciler başkentin kilit noktaların başında gelen Champs-Elysees bulvarı çevresinde sabahın erken saatlerinde toplanmaya başladı. Geniş güvenlik önlemleri alan polis taşkınlık yapmaya çalışan kişilere göz yaşartıcı gaz ve panzerlerden su sıkarak müdahale etti.

Geçen haftaki gösterilerde çok sayıda mağazanın zarar görmesi dolayısıyla caddede bulunan iş yerleri kepenk kapattı.

100’Ü AŞKIN GÖZALTI

Yaklaşık 6 bin kişinin bulunduğu Champs-Elysees civarındaki gösterilerde 5 binden fazla polis ve jandarma asayişi sağlamak için görevlendirildi.

sarı yelek 2 011218.jpg

İçişleri Bakanı Christophe Castaner Twitter hesabından yaptığı açıklamada gösterilere katılanlardan 39’unun gözaltına alındığını belirtti. Castaner, 1500 kişinin asayişi bozmak için gösterilere katıldığını söyledi.

Ancak olay yerine giden Başbakan Eduard Phillip gözaltı sayısının 140’A yükseldiğini açıkladı. 11’İ polis 65 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

17 Kasım Cumartesi günü başlayan ve iki haftayı aşkın bir süredir devam eden protesto gösterileri Cumhurbaşkanı Macron’un görevde bulunduğu 18 aylık dönemin en çetin sınavı olarak görülüyor.

Yetkililer, gösterilerin aşırı sağ ve aşırı sol grupların desteğiyle şiddet olaylarına dönüşmesinden endişe ediyor.

İçişleri Bakanlığı 17 Kasım’da ülke genelinde gerçekleştirilen gösterilere 287 bin 710 kişinin, 24 Kasım’da ise 106 bin 301 kişinin katıldığını açıklamıştı. Başkent Paris başta olmak üzere bugünkü gösterilere katılan kişi sayısının ise 36 bin olduğu belirtildi.

BAŞBAKAN OLAYLARI YERİNDEN ANLIK TAKİP EDİYOR

Başbakan Edouard Philippe çatışmaya dönüşen olaylar nedeniyle öğle saatlerinde Paris Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Emniyet yetkilileriden son gelişmeler hakkında bilgi alan Philippe gelişmeleri buradan takip ediyor.

sarı yelek 3 011218.jpg

Göstericilerin Zafer Takı’na yazdıkları çeşitli sloganlara atıfta bulunan Philippe Fransa’nın sembollerine yapılan saldırılar karşısında şoka uğradığını ifade etti. İfade özgürlüğüne bağlı olduklarını kaydeden başbakan sorunlara çözüm için diyalog kapısını açık bıraktıklarını söyledi.

Paris Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Johanna Primevert, protestoculara şiddet olaylarına son verme ve gösterilere barışçıl olarak devam etme çağrısında bulundu.

İtfaiye ekipleri başkentin farklı noktalarında ateşe verilen araçlara barikatlar nedeniyle müdahale etmekte zorlanıyor.

MACRON “GERİ ADIM ATMAYACAĞIM” DEMİŞTİ

G20 Zirvesi için Arjantin’de bulunan Cumhurbaşkanı Macron, geçen hafta yine Paris’te çok sayıda gösterici ve polisin yaralandığı olaylara ilişkin yaptığı değerlendirmede “Bize bir mesaj iletmek isteyen vatandaşlarımın isteklerini ilişkili oldukları haydutlarınkiyle karıştırmam. Bu vatandaşlarımın taleplerini anlıyorum. Yıkım ve düzensizlik isteyenlere karşı ise geri adım atmayacağım. Cumhuriyet, hem kamu düzeni hem de eylem özgürlüğüdür” şeklinde konuşmuştu. Elysee, Cumhurbaşkanı Macron’un tüm gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini duyurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.