Ana Sayfa Dünya İngiliz Mahkemesi binlerce Türk girişimciyi ilgilendiren oturum davasına izin verdi

İngiliz Mahkemesi binlerce Türk girişimciyi ilgilendiren oturum davasına izin verdi

491
0

İngiliz Yüksek Mahkemesi, Ankara Anlaşması kapsamında ülkede iş yapan binlerce Türk vatandaşının oturum kriterlerinin İngiliz İçişleri Bakanlığı tarafından değiştirilmesine yönelik Türk girişimcilerin dava açmasına izin verdi. Dava yaklaşık 15 bin Türk vatandaşını ve ailelerini yakından ilgilendiriyor.

Yüksek Mahkeme 27 Kasım’da verdiği kararda Türk vatandaşlarının dava açmasının önünü açtı. Euronews’te yer alan habere göre; mahkeme İçişleri Bakanlığı aleyhine açılan davanın esastan görülmesine ilişkin izin talebini kabul etti. Türk girişimciler bu kararı büyük bir memnuniyetle karşıladı.

İçişleri Bakanlığı’nın 35 gün içinde savunma sunması gerekiyor. Ardından Türk tarafı üç hafta içinde buna cevap verecek. Bu sürecin ardından ise duruşma tarihi belirlenecek. Davaya öncülük eden Türk girişimcilerin beklentisi duruşmanın 6-8 ay içinde gerçekleşmesi yönünde.

İçişleri Bakanlığı 16 Mart 2018’de yaptığı açıklamada süresiz oturum başvurusu için gereken süreyi 4 yıldan 5 yıla çıkartırken, daha önce uygulamada yer almayan dil ve kültür sınavı zorunluluğu ve kişi başı 2 bin 389 sterlin başvuru ücreti getirmişti. Türk vatandaşları ise kararın “geriye dönük” uygulanmaması için örgütlenerek hukuki girişim başlatmıştı. Türk vatandaşlarının amacı süresiz oturum başvurusunun eskiden olduğu gibi 4 yıl sonunda yapılabilmesi. Kararın 16 Mart 2018’den önce Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere’den iş kurma vizesi alan kişileri kapsaması bekleniyor.

KARAR DURUŞMASI İÇİN TARİH BEKLENTİSİ

Davanın avukatı Yaşar Doğan, “Yüksek Mahkeme yargıcı, müvekkillerimizin meşru beklentilerinin ihlal edildiğini savunan başvuru temelimizi mesnetli ve savunulabilir bulduğundan davamızın esasının incelenmesine karar verdi. Şimdi davamızın esasının incelenip karara bağlanacağı duruşma için gün tayin edilmesini bekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın düzenlemelerinin, geçiş süreci tanımadan ve geriye doğru işletilmesinin haksızlığını vurgulayan Doğan, “Çok bariz bir adaletsizlik ve haksızlığın oluştuğu bu durumun mahkemeye gidilmeden çözülebilmesi gerekirken, İçişleri Bakanlığı bize mahkemeye gitmekten başka bir yol bırakmamıştır. Haklılığımızı ispat edip başarılı olacağız” değerlendirmesini yaptı.

“Türk İş İnsanları Birliği” dava sürecinin finansmanı için internet üzerinde başlattığı bağış kampanyasında 28 Kasım 2018 itibariyle 63 bin sterlin toplandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.